78% מסכימים: לייאש את אויבי ישראל

סקר מקיף בעקבות סערת השלטים שבהם נראים אבו מאזן ואיסמעיל הניה כנועים על רקע עזה. 68% מהישראלים: הממשלה מתנהגת ברכות מול חמאס.

ערוץ 7 , כ"ה בשבט תש"פ

השלט שהוסר בתל אביב
השלט שהוסר בתל אביב
צילום: ללא קרדיט

הפרויקט לניצחון ישראל השיק בימים האחרונים קמפיין שבמסגרתו הוצבו שלטים ברחבי תל אביב המציגים את אבו מאזן ואיסמעיל הניה כנועים על רקע עזה המוחרבת, עם הכיתוב "שלום עושים רק עם אויבים מובסים".

הפרויקט שמובל על ידי פורום המזרח התיכון (IVP) ערך סקר מקיף באמצעות מכון "הגל החדש" לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

בין הממצאים עלה כי 78% מהציבור הישראל תומך בהצהרת הרמטכ"ל אביב כוכבי, כי "המטרה הסופית של ישראל היא ליצור מצב של ייאוש בקרב אויבינו, ולמנוע מהם את האפשרות להגיע את יעדם", בזמן שרק 9% מתנגדים לכך.

מאז שנכנס לתפקידו, הרמטכ"ל כוכבי נקט עמדה שונה משמעותית מקודמיו והתייחס יותר לחשיבות ההכרעה הישראלית על שלטון חמאס ועל הצורך להביס את אויבי ישראל.

הנשאלים בקרב הציבור הישראלי נשאלו מה דעתם על האופן שבו ממשלת ישראל מתנהלת אל מול החמאס. התוצאות היו חד משמעיות, 68% מהישראלים חושבים שהממשלה רכה מדי בהתנהלותה אל מול החמאס בזמן ש-4% אמרו שהממשלה קשה מדי ו -16% אמרו שהממשלה מתנהלת בצורה נכונה.

כשנשאלו באיזו מדיניות היו רוצים שהממשלה תנהג כנגד החמאס, 37% מהישראלים אמרו שהם רוצים לראות את חיסולו של החמאס, 18% דרשו להפסיק לספק מזון, מים, דלק ותרופות לעזה, 19% ביקשו שהממשלה תיצור שיתוף פעולה עם החמאס ורק 5% הסכימו עם המדיניות הממשלתית הנוכחית, אשר כוללת בין היתר העברת כספים מקטאר לעזה. 59% מהציבור הישראלי מאמינים שאפשר לחסל ארגון טרור, כל עוד הרצון לכך קיים, באותה דרך שהביסו את דאעש. רק 33% הסכימו עם ההצהרה כי אי אפשר להשיג ניצחון ברור על ידי לחימה.

עוד בסקר, נתבקשו הנשאלים להתייחס לשתי אמירות, לאור השיח סביב נושא ההסדרה עם חמאס שנמצא בסדר היום בשבועות האחרונים. האמירה הראשונה שבה תמכו רוב של נשאלים (54%) הייתה, "לא יתקיימו עסקאות עם ארגוני טרור, אלא רק תבוסה. על ישראל להשתמש בכל האמצעים הצבאיים, הדיפלומטיים והכלכליים שלה כדי לחסל את רצונו של חמאס להמשיך להילחם".

האמירה השנייה שבה תמכו 32% בלבד מהנשאלים הייתה, "הפסקת אש היא האופציה המציאותית ביותר שאנו יכולים להשיג. אזור גבול עזה סבל מאוד במשך למעלה מעשור מתקיפות טילים ואחריותנו העיקרית היא להחזיר את הרגיעה לתושבי הדרום".

גרג רומן, מנכ"ל פורום מזרח תיכון: "תוצאות אלו מדגישות את הנחישות של הציבור הישראלי להביס את אויביו, ובעיקר את החמאס. הסקר מוכיח שאין תמיכה גדולה במדיניות הממשלה בכל הנוגע לחמאס ועזה בקרב הציבור הישראלי, וכי רבים רואים במושג "הפסקת אש" כניעה אל מול הטרור".

במסגרת הסקר נשאלו 705 ישראלים בין ה9 ל -14 בינואר ובעל שולי טעות של 3.7%.

הפרויקט לניצחון ישראל הוא תנועה חברתית בהובלת פורום המזרח התיכון, ארגון א- פוליטי, המאגד בתוכו בין היתר משפחות שכולות, תושבי דרום, מילואימניקים, נכי צה"ל ועוד. מטרתו של הפרויקט לניצחון ישראל היא לעורר שיח סביב הנושא, ולהביא להבנה כי עד שלא תהיה כניעה פלסטינית לא יהיה שלום, ועל כן מעלה את הדרישה מהממשלה לנקוט בצעדים שיובילו לתבוסתו של החמאס והטרור הפלסטיני.