פונים שמאלה ושוב שמאלה: הדמוקרטים מקצינים

פרופ' איתן גלבוע מעריך בערוץ 7 כי הקרב על ראשות המפלגה הדמוקרטית עדיין פתוח, למרות שברני סנדרס מסתמן כמועמד מוביל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תש"פ

הפריימריז במפלגה הדמוקרטית מתקרבים לשיאם ונכון לעכשיו מי שמסתמן כמועמד הבולט ביותר הוא הסנאטור היהודי ברני סנדרס.

הפרופ' איתן גלבוע, מומחה לתקשורת וליחסים בינלאומיים וראש המרכז לתקשורת באוניברסיטת בר אילן אומר כי "סנדרס היה קרוב מאוד לניצחון בפריימריז הראשונים באיווה וניצח בניו המפשייר. הוא מוביל בנבאדה ובסוף החודש יתקיימו בחירות בדרום קרוליינה ואם ינצח שם אין ספק שיסומן כמועמד המוביל".

בשיחה עם ערוץ 7 מזכיר גלבוע את העימות הטלוויזיוני שהתקיים אמש (רביעי) בין המועמדים. "בעימות השתתף לראשונה מייקל בלומברג שהותקף על ידי כל המשתתפים האחרים ויצא חבול לחלוטין. סנדרס יצא בסדר ולכל הדעות מי שניצחה את העימות היתה אליזבת' וורן - על בסיס המתקפות שלה נגד מייקל בלומברג".

"עם זאת לבלומברג יש יתרון - יש לו הרבה כסף - הוא לא תלוי באף אחד ויכול להמשיך לרוץ עד הסוף. זה גם החיסרון שלו - כי במפלגה הדמוקרטית יש אגף סוציאליסטי שלא יתמוך בו ואף מאשים אותו בנקיטת יד קשה נגד אזרחים כשהיה ראש עיריית ניו יורק".

"בינתיים המירוץ עדיין פתוח ומנהיגי המפלגה הדמוקרטית לא מעוניינים שסנדרס יהיה המועמד שלהם כי לדעתם הוא לא ינצח את טראמפ. הזרם המרכזי במפלגה רצה את ג'ו ביידן שעד כה לא הצליח להתרומם", מעריך גלבוע.

הוא מביע דאגה מההקצנה של המפלגה הדמוקרטית. "המפלגה הדמוקרטית הולכת לכיוון הרדיקלי שמאלי כבר לא מעט שנים ואובמה משך אותה עוד יותר שמאלה. האגף הזה רק הולך ומתחזק. בבחירות הקודמות ברני סנדרס ניהל מערכה קשה נגד הילארי קלינטון וכמעט ניצח אותה. אותם אנשים חושבים שרק באמצעות האידיאולוגיה שלהם הנשיא טראמפ ינוצח".

גם היחס לישראל מצד המועמדים הבכירים, הוא לדעת גלבוע, סיבה לדאגה. "הם טוענים שהם פרו ישראלים ואני חושב שזה לא נכון. סנדרס ו-וורן ממש לא אוהדים של ישראל ומעבירים עליה ביקורת קשה. הם טענו שישתמשו בהקפאת הסיוע הביטחוני כדי לחשק אותנו. סנדרס תקף את פעילות ישראל בעזה בלי שהבין על מה הוא מדבר".

"מנגד, ביידן ובלומברג נמצאים על הציר של בין אהדה לפרו ישראלי ופיט בוטאג'יג' היה בצד הרדיקלי יותר ושינה כיוון. עם זאת כל מי שייבחר, גם אם הוא מתון כלפי ישראל, יצטרך להתחשב בדעות הרדיקליות וזה עלול להשפיע על היחסים איתנו. יש צורך להיות מודאגים מהיחסים בין ישראל למפלגה הדמוקרטית. יש שבר גדול והממשלה הבאה צריך לטפל בזה ולחזק את הקשר עם יהדות ארה"ב שיכולה להוות גשר כיוון שרובה מצביעה לדמוקרטים".

הסקרים בארה"ב לפי שעה מראים שכמעט כל מועמד דמוקרטי מנצח את טראמפ, אבל פרופ' גלבוע מציע לא להתרשם מהם.

"בכל המשאלים הארציים ההפרשים קטנים מאוד וחשוב להזכיר מה קרה בבחירות ב-2016. הרי כל המומחים והסקרים, אפילו יום לפני הבחירות, טענו שטראמפ הולך להפסיד. השאלה הגדולה היא מה יהיה לכלכלה. דווקא המשבר עם סין, באופן פרדוקסלי לחלוטין, מחזק את הכלכלה האמריקנית. יש היסטריה בכל העולם והבורסה האמריקנית לא מושפעת. בנוסף, יש טענה, שבגלל מה שקורה בתעשייה הסינית תהיה מגמה של החזרת תעשייה לארה"ב. אם הבחירות היו מתקיימות היום והמצב הכלכלי הוא כמו היום - טראמפ יכול לנצח בזכות הטיקט הכלכלי", אומר גלבוע.

להערכתו, "כדי שהנשיא ינצח צריך שלא יהיה משבר גדול, סכנה של מלחמה או משהו בסגנון וישפיע לרעת טראמפ. אסור לו לעשות שגיאות. הדבר החשוב ביותר לנשיא שמבקש תקופת כהונה שנייה, שהן בעצם משאל עם על כהונתו הראשונה, הוא להימנע משגיאות. אם יצליח לעמוד בזה הוא ייבחר ולא משנה מה יעשו הדמוקרטים. בינתיים הם עסוקים במתקפות אישיות וטראמפ יוכל להשתמש בזה כשיהיה מועמד דמוקרטי מוסכם".