ארץ המחצבות הפיראטיות

הפורום לישראל ירוקה חושף כי יותר מ-50 מחצבות לא חוקיות פועלות באופן פיראטי ברחבי יהודה ושומרון, בשטח כולל של כ-20,000 דונם.

מדובר במחצבות הפועלות ללא האישורים הנדרשים, בלי פיקוח וללא תכנית לשיקום המחצבות לאחר מיצוי פוטנציאל החציבה בהן.

בכך גורמות המחצבות הפיראטיות לנזק עצום ובלתי הפיך לסביבה, תוך פגיעה בתושבים, בטבע, בשמורות הטבע הרשמיות ועוד.

החציבה פוגעת בתושבי המקום, יהודים ופלשתינים כאחד. רוב בעלי המחצבות הינם תושבי הרשות הפלשתינית המקורבים לשלטון אבו מאזן, הפוגעים ללא הרף באוכלוסייה המוחלשת.

אחדים מתושבי הכפרים הסמוכים למחצבות תיארו את המצב הקשה ואת הזיהום שגורמות המחצבות. תושבת אחד הכפרים סיפרה כי "יש בעיות בנשימה.. מי שגר ליד מקומות כאלה נהיה חולה". תושב אחר תיאר בעיה נוספת המתלווה למחצבות – מפעלים מזהמים. "יש לידי שני מפעלי זפת, אם אתה תראה מה הולך אתה תגיד שיערות האמזונס נשרפים. רוב האנשים שגרים פה באזור חולים בסרטן. האבק אצלנו נהיה משהו מובן מאליו. הראש שלנו, הכתפיים שלנו, כוס התה – פשוט כל דבר".

לדברי תושב הכפר, התושבים הפלסטינים מפחדים להתלונן "כי הם לא רוצים להרוס לעצמם את החיים. זה או שיעבדו במחצבות או שלא יעבדו כלל. הכל פה הולך מתחת לשולחן, כל הכפר הזה עובד בקומבינות". אותו תושב תיאר כיצד המחצבות הפיראטיות עוברות על החוק בכל הנוגע למרחק חציבה מבתי מגורים, עד כדי מצב של השארת בתי מגורים ממש על שפת 'צוק'.

במקביל לתיעוד התופעה רחבת ההיקף, מנסה 'הפורום לישראל ירוקה' לפעול במישורים שונים על מנת לעצור את הפגיעה החמורה. הפורום מקדם את שינוי החקיקה בנושא וחותר להביא את המצב בשטח לידיעת גורמי האכיפה האחראיים, כגון המנהל האזרחי.

בין המחצבות ההרסניות ביותר נמצאת מחצבת ג'מעין החולשת על 2,458 דונם במרכז השומרון, ממנה מועברים חומרי חציבה לכל אזור גוש דן. המחצבה כוללת גם מפעלים שונים, והחציבה בה מגיעה בסמוך לבתי המגורים של הכפר הקרוב, עדי כדי מצב של בידוד בית מהכפר, והשארת שביל צר בכדי לאפשר לבני הבית מעבר החוצה.

מחצבה הרסנית נוספת הינה מחצבת מראח רבאח בגוש עציון. מדובר במחצבה בגודל של כמעט 300 דונם, בה ניתן לראות כי בעל המחצבה עושה בשטחים כבשלו. בלב המחצבה, ללא כל דרך גישה אפשרית, ניצב ריבוע סלע גדול ועליו מטע עצי זיתים. מדובר במקרה בו סירב בעל הקרקע למכור אותה לבעל המחצבה, מה שגרם לאחרון לנתק את שטח הקרקע הנ"ל ולמנוע גישה אליו.

מקרה חציבה חמור נוסף מתרחש במדבר יהודה, בשמורת נחל ערוגות עליון. מדובר בשמורת טבע הסכמית, אשר גם בה מתבצעת חציבה לא חוקית בשטח של עשרות דונמים.

עו"ד צור פלק מנהל המחלקה המשפטית ב'פורום לישראל ירוקה' פנה למדינה בבקשה לעצור את התופעה: "לא יתכן שמדינת ישראל תתייחס ליהודה ושומרון כאל החצר האחורית של המדינה. מעבר ל450,000 ישראלים שגרים באזור, גרים בו גם מאות אלפי פלסטינים. מדובר בהפקרות, במהלכה מאפשרים לכל מי שמקורב לצלחת לייצר נזק ענק לטבע, לסביבה וגם לבני האדם שחיים באזור. חייבים לעשות סדר בבלאגן הזה. יש דרכים לחצוב בצורה חוקית, פשוט צריך להסדיר את הנושא".