לראשונה: הממשלה לבג"ץ - היועמ"ש לא קובע

במסגרת תגובת הממשלה לעתירה נגד הקמת ועדת הבדיקה למח"ש מתבקשים לראשונה השופטים לקבוע כי חוות דעת היועמ"ש לא מחייבת את הממשלה.

ערוץ 7 , כ"ז בשבט תש"פ

לא חייב לציית. נתניהו ומנדלבליט
לא חייב לציית. נתניהו ומנדלבליט
צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

ממשלת ישראל הגישה את תגובתה לעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד הקמת ועדת הבדיקה להתנהלות מח"ש בראשותו של השופט בדימוס הרן פיינשטיין.

את התגובה הגישו בשם הממשלה באופן חריג עורכי הדין פרופ' רון שפירא וד"ר אביעד בקשי, לאחר שהממשלה קיבלה את ההחלטה בניגוד לעמדתו המפורשת של היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט.

לתגובה המלאה

במסגרת התגובה מתבקשים לראשונה שופטי בג"ץ על ידי הממשלה לקבוע באופן מפורש כי חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה איננה מחייבת את הממשלה, ולכן במצבים מסוימים רשאית הממשלה לקבל החלטות בניגוד לעמדתו של היועמ"ש.

"הממשלה מבקשת לעמוד על כך שבנושאים שבהם היא נושאת בסמכות החוקית ובאחריות הציבורית אין היא נכונה ואין היא רשאית להיפטר מן החובה להפעיל כיאות את שיקול דעתה", נאמר בתגובה.

עורכי הדין המייצגים את הממשלה אף רומזים כי ייתכן שהזדמנות חריגה זו, בה לא היועמ"ש מייצג את עמדת הממשלה אלא עורכי דין פרטיים, היא ההזדמנות הנכונה לדון בשאלת סמכות היועמ"ש לכפות את עמדתו על הממשלה.

"עמדת המוסדות המשיבים בסוגיה זאת מעולם לא הוצגה במישרין בפני בית המשפט העליון, אלא באמצעות נציג הסובל מ'בעיית נציג' חריפה, בשעה שיועצים משפטיים יצגו את הממשלה בשאלה האם היא צריכה להיות כפופה להכרעותיהם שלהם", כתבו עורכי הדין שפירא ובקשי.

לנוכח זאת הממשלה מבקשת מבג"ץ לדון בשאלה הזו, ואף מודיעה כי הם הוא ייעתר לבקשה היא תבקש להרחיב את עמדתה בסוגיה.