מצעד ניאו נאצי בבולגריה. ארכיון
מצעד ניאו נאצי בבולגריה. ארכיוןצילום: הקונגרס היהודי העולמי

בימים האחרונים הגיעו לסופיה, בירת בולגריה, מאות פעילים ניאו נאציים מכל רחבי אירופה על מנת לקחת חלק במצעד שאמור היה להתקיים בסוף השבוע לזכרו של חריסטו לוקוב.

לוקוב, שהיה שר ההגנה הבולגרי בשנים 1935-1938, ניהל יחסים קרובים ואוהדים עם ראשי המשטר הנאצי ונחשב לאחד ממשתפי הפעולה הבולטים של היטלר באירופה, עד שנרצח בידי פרטיזנים קומוניסטים בשנת 1943.

המצעד של הפעילים הניאו נאציים מכל אירופה אורגן על ידי תנועת הימין הקיצוני הבולגרית "האיחוד הבולגרי הלאומי" (BNS) הרואה את עצמה כממשיכת דרכו של לוקוב.

אולם בעקבות פנייתה של ראש עיריית סופיה, יורדנה פנדקובה, אל בית המשפט העליון בבולגריה בדרישה לבטל את המצעד, הורו השופטים על ביטולו של המצעד הניאו הנאצי שהתקיים בעיר משנת 2003.

בשנים האחרונות דחו השופטים את בקשתה של ראש העירייה שלא לאפשר לפעילים הניאו נאצים לצעוד במרכז סופיה, אולם הפעם החליטו לקבל את העתירה גם בעקבות מסע הירי הרצחני של טוביאס רטיין, פעיל ימין קיצוני וניאו נאצי גרמני, שרצח עשרה בני אדם בעיר האנאו בגרמניה בשבוע שעבר.

רדוסלב סטויאנוב, פעיל בקבוצת זכויות אדם המתנגד למצעד הניאו נאצי, אמר לרשת אל ג'זירה כי "המצעד הזה הוא אירוע גיוס. רדיקליים ימניים מנסים לגייס צעירים לידיאלוגיה ימנית קיצונית באמצעות המצעד הזה". בעקבות פסיקת בית המשפט החליטו הפעילים הניאו נאציים מאירופה להתאגד מול ביתו לשעבר של לוקוב, שם קיימו מפגש שעבר בשקט תחת אבטחה כבדה.