הטבח במרכז הרב
הטבח במרכז הרבצילום: Kobi Gideon / FLASH90

במלאת 12 שנים לטבח בישיבת מרכז הרב בירושלים בו נרצחו שמונה תלמידי הישיבה וישיבת ירושלים לצעירים, מספרת אורלי רוט, אמו של רועי אהרן רוט הי"ד על התחושות ביום הזיכרון.

"12 זה מספר", היא מציינת. "אין מבחינתנו שום משמעות למספר 12. גם אחרי שנה הפיגוע היה מיותר וגם אחרי 12 שנים. אני מרגישה כאילו שהפיגוע היה אתמול. העצב מקבל משמעות יותר מעוצבת, ומעצב אותנו. אנחנו יודעים יותר וחושבים יותר ורוצים לדעת יותר".

רוט מציינת כי כחלוף השנים היא שואלת את עצמה "מה המסר שאנחנו רוצים וצריכים לקבל? מה המסר שאותו אפשר למנף הלאה? תעצומות של אמונה והקשבה ולחדד את הדברים של היום יום. שלא הכל ברור מאליו".

"מאז הפיגוע אנחנו מסתכלים אחרת על הדברים בעולם. נותנים תשומת לב גם לפרח שפורח ומאיפה הוא ניזון. הפרספקטיבה של החיים ולחיים השתנתה בהכול", היא מוסיפה ומספרת.

"החיים של לפני ואחרי הם אותם חיים אבל ביקום מקביל. זה מקומם לומר את זה אבל החשיבה משתנה והעוצמות משתנות והפרטים יותר מחודדים. 12 זה רק רק מספר", מדגישה רוט.

לדבריה, "כל שנה גורמת לנו לעלות עוד מדרגה. להגיע לישיבת מרכז הרב לאזכרה כל שנה ולהרגיש שכל אבן צועקת 8, כל אמירה זועקת אמונה וכל תלמיד מהווה קדושה בדיוק כמו שהבן שלנו היה. יום אחד הבן שלנו אמר לרב שלו בישיבה, 'אתה לא יודע כמה אני נהנה לראות את מדרגות הישיבה'. אפשר להסתכל על זה כמשהו גשמי אבל אפשר להסתכל על זה כמדרגות רוחניות שאנחנו עוברים בהם יום יום".

"בשנים האחרונות כהורים שכולים אנחנו עוברים במוסדות החינוך ומספרים על הבן שינק מהישיבה כוח ומודל לחיים וזה מה שנותן לנו את הכוח, עוצמה ואמונה", מוסיפה האם.

עצרת הזיכרון במלאת 12 שנים לטבח בישיבת מרכז הרב תתקיים היום (ראשון) בשעה 18:30 בהיכל הישיבה בשכונת קרית משה בירושלים. בהשתתפות: ראשי ישיבות, רבנים, בני משפחה ותלמידים