סודות נתניהו
סודות נתניהו צילום: הוצאת דביר

אפשר לחלוק עליו, אפשר להעריץ אותו, אפשר לבקר, אפשר לבלוע כל מילה שיוצאת מפיו. אבל על דבר אחד אי אפשר להתווכח. נתניהו הוא אמן ואשף הדיבור.

כל מילה מתוכננת, כל מבט מחושב מראש, כל משפט נבנה במחשבה תחילה והכל הוא מארג אחד של אמנות הדיבור.

ספר חדש, 'סודות נתניהו' שיוצא עכשיו בעריכתו של קוה שפרן שהיה מפקד בית הספר הצבאי לתקשורת והכתב המדיני של גלי צה״ל מגולל את סוד הקסם הזה.

במאות עמודים מביא המחבר דוגמאות לאין ספור לכל מילה ומשפט שנכתבו כאן לעיל.

כך לדוגמא כאשר נתניהו מופיע לפני ראשי מדינות הוא תמיד ימצא את ההקשר אליו או לעם ישראל. כשהוא מדבר עם נשיא אוקריאנה הוא מזכיר לו שסבו הגיע משם. כאשר הוא מדבר עם נשיא ברזיל הוא מסביר לו ששמו השני של הנשיא הוא בעצם יאיר כשמו של הבן.

הוא כותב לעצמו הכול. שום דבר לא נעלם מנגד עיניו.

אלפי עמודי טיוטה שבנימין נתניהו כתב לקראת הופעותיו, התכתבויות פרטיות עם יועציו, נקודות ששרבט לעצמו, מברקים סודיים ששלח, והדברים שרצה לומר ומחק ברגע האחרון - מסמכי נתניהו שמוצגים כאן לראשונה מגלים את השיטה.

"להרים יד", "להפריך את טענות האויב והתקשורת", "להצביע לכיוון השוק", "להוסיף בדיחה", (הוא לא מספר סיפורים גדול אומרים עליו, אבל לספר סיפור זה תמיד טוב ) "כאן לנשום" הוא רושם לעצמו, כאן "לומר מילה במילה" והכי חשוב לדבר במשפטים קצרים. וו החיבור לא מתחבר אליו.

אלו חלק מהדברים, בכתב ידו של נתניהו, המונחים לנגד עיניו בשעה שהוא נושא את דבריו. קורא הספר עומד מאחורי כתפו ומציץ בניירת הפרטית של ראש הממשלה.

לצד אוצר המסמכים, המחבר, שעבד מול נתניהו וסיקר אותו כעיתונאי, מביא סיפורים ייחודיים על מה שהתרחש בלשכה לאורך השנים – מהאימונים מול המראה ועד החליפה שנשרפה בשידור., כשהיה שר האוצר.

נתניהו יודע את כל מה שהמחקרים גילו על כריזמה, השפעה, רטוריקה, שפת גוף, תעמולה, תקשורת ומדעי המוח. לשונו היא נשקו. באמצעותה, יצר את שפתו, סחף המונים ושלט בתקשורת.

איני יודע עם יש כאן סודות שכן מרבית הדברים מפורסמים בארכיון המדינה ובגופים אחרים, עצם העובדה שבפעם הראשונה מישהו נובר לתוך החומר ומביא אותו בצורה מזוקקת לעינינו, הוא דבר מעניין כשלעצמו.

חומר מרתק, מלמד ומחכים על השיטה והדרך בה עובד נתניהו. פגשתי בו לא אחת. הדברים אכן כך. הלוח המחיק, הרמת והורדת הקול וההתייחסות לכל אחד זו אכן יכולתו. הוצאת דביר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו