12 שנים לטבח בישיבת מרכז הרב
"מסירות והשקעה בתורה ובארץ ישראל"

דרור אלדר, אביו של יהונתן יצחק אלדר הי"ד שנרצח בטבח בישיבת מרכז הרב לא מתיימר להבין, אבל מנסה ללמוד ממידותיו של הבן שנרצח.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בשבט תש"פ

"מסירות והשקעה בתורה ובארץ ישראל"-ערוץ 7
הלווית נרצחי הטבח במרכז הרב
צילום: Nati Shohat/Flash 90

במלאת 12 שנים לטבח בישיבת מרכז הרב בירושלים בו נרצחו 8 תלמידים, מספר דרור אלדר, אביו של יהונתן יצחק אלדר הי"ד שנרצח בפיגוע, על התחושות ביום הזיכרון.

"תמיד בימים שלפני עצרת הזיכרון המחשבות הולכות ומתגברות, מה המסר שאנחנו מקבלים? יש קווי דימיון בין כלל הנרצחים, אבל אני מדבר בעיקר על יהונתן שלנו. נער שנרצח בגיל 16 במסירות על התורה שקשה היה לדמיין אותה. מאז האסון יש לי תמיד שאיפה להתקרב למסירות הזו", מספר אלדר.

"זה היה זמן שבו הוא וחבריו שוקדים ומקדישים לתלמוד תורה עם עוצמה נפשית וחברתית ועם טיולים עם חברים בארץ ישראל, יהונתן שלנו חי חיי לימוד תורה בישיבה ומאבק על ארץ ישראל עם מסירות והשקעה", הוא מוסיף.

אלדר מוסיף ומשתף בעוד מחשבה, "לפעמים אני חושב שהם יושבים למעלה וצוחקים עלינו, על המבוגרים, עד כמה ועל מה אנחנו רבים. מתווכחים על כבוד, בזמן שהם השקיעו בדברים חשובים באמת".

עם זאת, אלדר לא מתיימר להעניק לעצמו תשובות לשאלות הקשות שהרצח מעורר בו, "גם הניסיון להבין 'למה זה קרה לנו', וגם שאלת המסר שיש באירוע הזה - אני מרגיש שזה גדול עליי. כבן לניצולי שואה, השאלה 'למה' נמצאת גבוה מעלינו. אנחנו מנסים כמה שאפשר לקבל את הדין ואני משקיע חלק גדול מזמני בהתקרבות לתורה ולהבין, אבל אני לא מתיימר שיהיו לי תשובות טובות כדי להבין את משמעות האירוע".

איך מנציחים את הבן?

"זכינו לעשות קרן כספית שמשקיעה בלימוד תורה. זה התחיל בגרעין התורני ביפו, וברמלה ודימונה וגם שכונת הדר בחיפה".

12 שנים והטרור עדיין כאן

"אני לא חושב שיש מטה קסמים שיפתור את בעיית הטרור, אבל כן אפשר לשפר את האופן שבו מתמודדים כשיש אירוע כזה. אי אפשר להאשים תמיד את המודיעין שמסכל כל יום עשרות פיגועים. כן אפשר לתהות על ההתנהלות המשטרתית שהייתה בזמן האירוע הזה וגם בפיגועים אחרים. יש עדיין מה ללמוד ולעשות תחקור אמתי של האירועים. מה ניתן לעשות טוב יותר באירועים הבאים".

עצרת הזיכרון במלאת 12 שנים לטבח בישיבת מרכז הרב תתקיים היום (ראשון) בשעה 18:30 בהיכל הישיבה בשכונת קרית משה בירושלים. בהשתתפות: ראשי ישיבות, רבנים, בני משפחה ותלמידים