מתיחת פנים
מחפשים פתרונות שיחזירו לכם את המראה הצעיר?

ד"ר אבי וינברג מומחה לניתוחים פלסטיים מספר לנו על הטיפולים השונים.

תוכן שיווקי , כ"ח בשבט תש"פ

מחפשים פתרונות שיחזירו לכם את המראה הצעיר?-ערוץ 7
המראה הצעיר
PIXABAY

במהלך החיים מראה פנינו משתנה בעקבות גורמים שונים. קמטים, כתמים, צניחת גבות, צוואר ולחיים, הם רק חלק מהשינויים שיכולים להופיע עם הגיל ובמהלך השנים.

גברים ונשים כאחד מחפשים פתרונות שיחזירו לפניהם את המראה הצעיר.

חלק מהשינויים הללו שטחיים כמו כתמים או קמטוטים, הם נובעים מחשיפה לשמש או מעישון וניתן לטפל בהם באמצעות פילינגים למיניהם, זריקות מילוי ושימוש במשחות.

פילינג

הטיפול בפילינג יעיל במיוחד לאנשים עם גוון עור בהיר. ישנם מספר סוגי פילינג:

1. פילינג כימי - חומרים שגורמים לכוויה כימית בעומקים שונים. לכל מקרה יש להתאים את הפילינג המתאים: שימוש בפנול וקרוטון אויל לפי נוסחת ״בקר״ מתאים לפילינגים עמוקים, שימוש בטריכלורואצטיק אסיד (TCA35-40%) לפילינגים בעומק בינוני ולפילינגים קלים ושטחיים משתמשים בחומצה גליקולית או חומצה טריכלורואצטית 20-30%.

2. פילינג בלייזר באורכי גל שונים.

3. פילינג מכני.

בפילינג הכימי ובלייזר, בנוסף להעלמות הכתמים והקמטוטים, אנו מקבלים גם שיפור באלסטיות של העור. החיסרון הוא שעלולים להיווצר שינויים בגוון העור (תופעה שמתרחשת פחות בפילינג המכני), לכן לרוב יש לתת טיפול מכין שימנע שינויים בפיגמנטציה והופעת כתמים.

ההחלמה דורשת שמירה על היגיינה וטיפול מתאים בעור למניעת זיהומים העלולים להעמיק את הכוויה ולגרום לצלקות. לאחר שכל הפצעים החלימו ונסגרו אפשר להשתמש באיפור. ויש להימנע מחשיפה לקרינת השמש.

פילינג, עם זאת, לא מתקן את נזקי הגיל ואין ביכולתו להחזיר לנו את המראה הצעיר.

בוטוקס

שינויים נוספים בפנינו נובעים מכך שבמהלך החיים אנו מסגלים לעצמנו הבעות שונות הגורמות עם הזמן לקמטים כמו הקמטים הרוחביים במצח, קמטים אלכסוניים ורוחביים בחלק העליון של האף, מעל לאף בזויות העיניים וכו'. בסוגים אלה של קמטים ניתן לטפל ע״י הזרקות בוטוקס המשתקות את שרירי ההבעה, או לחילופין מתיחת מצח.

ניתוח פלסטי - מתיחת פנים

השינויים העמוקים יותר בפנינו נובעים מהותנו הולכים על שתיים וכן מפעולת כוח הכבידה שגורמת לצניחה של הגבות, הלחיים והצוואר. את השינויים האלה ניתן לתקן באמצעות ניתוח פלסטי של מתיחת פנים, או במקרים קלים יותר ניתן גם למסך את השינויים ע״י מילוי ו/או מתיחה עם חוטים.

ישנם שינויים אחרים שקורים בעקבות דלדול בשומן התת עורי, או שחיקה של השלד הגרמי של הפנים. את אלה לא ניתן לתקן בעזרת פילינג או מתיחה בלבד וזו הסיבה שהיום בכל ניתוח מתיחת פנים אני מתחיל בהשתלת שומן עצמוני באזורי הפנים השונים, כשהבולטים שבהם הם אזור הרקות, הלחיים, הקפל בין האף לפה וכו׳.

בהמשך להשתלת השומן העצמוני אני מפריד את העור כדי שאוכל לטפל בשכבה העמוקה יותר של שריר הצוואר והשריד של שריר הפנים הנקרא SMAS. במהלך ניתוח מתיחת פנים ניתן להפריד גם את ה SMAS עצמו ואז למתוח את העור יחד עם השכבה העמוקה יותר בווקטורים שונים, זאת כדי למנוע עיוות של הפנים ולתת לפנים מראה צעיר וטבעי.

אופציה נוספת לטיפול בשכבה העמוקה הוא ״פליקציה״, כלומר מתיחה באמצעות תפרים.

ישנן עבודות המראות שהתוצאות דומות בשתי הטכניקות לאורך זמן. לדעתי ההכללה לא נכונה ויש לבחור עבור כל מטופל טכניקת מתיחת פנים המתאימה לו. כמו כן לגבי מתיחת פנים עם חוטים - ברצוני לציין שטיפול זה יעיל לתקופות קצרות מאוד ולכן הפסקתי בטיפולים הללו.

בניתוח פלסטי של מתיחת פנים ניתן לשלב גם תיקון עפעפיים, קיצור השפה (המתארכת עם הגיל) ופילינג באזור שסביב הפה. בהחלמה מניתוח מתיחת פנים יש לקחת בחשבון שבועיים חופשת מחלה, אך היא לא מלווה בכאבים משמעותיים. לעיתים יש מעט אי נוחות שבה ניתן לטפל במשככי כאבים רגילים כמו אקמול, אדויל, או אופטלגין.

במהלך ניתוח פלסטי של מתיחת פנים אני משתמש בזריקות מילוי. סוג אחד הוא חומצות היאלורוניות- שנותנות תוצאות יפות במקרים המתאימים ויעילות לכשנה.

סוג נוסף הוא שומן עצמוני, יתרונותיו הם שכאשר הוא נקלט, הקליטה היא לתמיד, ושהוא מכיל תאי גזע שומניים המשפרים את כל הרקמות סביב.

לשימוש בשומן העצמוני שני חסרונות: הראשון הוא שלעתים יש לחזור על הפעולה לאחר מס׳ חודשים להשגת התוצאה הרצויה. החיסרון השני הוא שבניגוד להזרקות המילוי האחרות, שהינן פרוצדורות המאפשרות חזרה מידית לפעילות הרגילה, השתלת שומן היא פעולה ניתוחית עם יותר בצקות וזמן החלמה ארוך יותר בהתאם.

לסיכום, כשהגיל והגנטיקה גורמים לשינויים לא רצויים במראה הפנים ניתן להיעזר בפתרונות מסוגים שונים: במקרים הקלים של קמטוטים ניתן להשתמש בפילינג, עם זאת הפילינג לא מתקן את נזקי הגיל ואין ביכולתו להחזיר לנו את המראה הצעיר.
לגנטיקה יש חשיבות למראה שלנו, ואין ספק שיש קשר ישיר בין המראה שלנו וההצלחות המקצועיות והחברתיות שלנו. טיפולים וניתוחים פלסטיים אינם מספיקים כדי לתת לנו מראה צעיר. על מנת להרגיש ולהראות צעיר יש לסגל אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, תוספי מזון למיניים וכמובן ספורט.

המאמר בחסות ד"ר אבי וינברג מומחה לניתוחים פלסטיים