דני עטר: ישראל חייבת מהפכה דמוגרפית

יו"ר קק"ל בכנס ירושלים: "תושבי הפריפריה בגליל ובנגב, רובם המכריע לא חשים שותפים לצמיחה ולהצלחת הכלכלה הישראלית".

ערוץ 7 , כ"ט בשבט תש"פ

יו"ר קק"ל, שני עטר, נאם הבוקר (שני) בפתח כנס ירושלים ה-17 של העיתון "בשבע" והתייחס לאתגרים הניצבים בפני מדינת ישראל וממתינים לסיום מערכת הבחירות הבלתי נגמרת.

"אני מקווה שבעוד שבוע בדיוק בשעה 22:00 בלילה נפסיק לדבר על תעמולה ונחזור לדבר על עשייה, נפסיק לדבר על מי ישב עם מי ובמקום זאת נדבר על מי יתיישב בגליל ומי יישב את הנגב", פתח עטר.

"נפסיק לדבר על מי יתעמת עם מי ונדבר על מי יחבור למי בחיבור התחבורה מהפריפריה למרכז, נפסיק לדבר על מי פוגע במי ונחזור לדבר על מי יסייע למי בחיזוק מערכת הבריאות בצפון ובדרום, נפסיק לדבר על פייק ניוז וסוף-סוף נדבר על האמת החשובה ביותר: שמדינת ישראל חייבת מהפכה דמוגרפית אמיתית שתחזק את הנגב והגליל. וחבל שאנחנו צריכים לחכות לזה עוד שבוע כשיסתיימו הבחירות - אבל חייבים שלא נחכה יותר יום נוסף", הוסיף.

לדברי יו"ר קק"ל, "בהקשר לחוסנה של המדינה, השסע הגדול ביותר בחברה - הוא העובדה שתושבי הפריפריה בגליל ובנגב, רובם המכריע לא חשים שותפים לצמיחה ולהצלחת הכלכלה הישראלית. מדינת ישראל נמצאת בתקופה טובה יחסית והיא מהמתקדמות בעולם בתחום הטכנולוגי. אבל כשצוללים פנימה מגלים ש- 93% מעולם ההייטק נמצא במדינת ת"א ורק 7% בגליל ובנגב. את יחידת העילית של המודיעין הישראלי מאיישים רק 2.5% מתושבי הגליל והנגב. ממשלות מתחלפות אבל כלום לא קורה בנושא".

עטר סיפר, "קק"ל עברה תהליך של שינוי במאפיינים וביעדים שלה, ולקחה על עצמה את האתגר הגדול ביותר במדינה -לסייע ואולי אפילו לאלץ את המדינה להביא מליון תושבים חדשים לנגב ועוד חצי מליון תושבים חדשים לגליל, באמצעות הייטק, סייבר והעולם הטכנולוגי. קק"ל כגוף שמדרבן, שרותם את המדינה והעולם היהודי".

עוד הוסיף עטר, "חוסר התכנון האסטרטי של המדינה פוגע ביכולת להשיג את היעדים החשובים ביותר. למשל, בפרויקט מחיר למשתכן שבו קק"ל שותפה בכירה ומימנה עד כה כשני מיליארד ש"ח מעלות הפרויקט. קק"ל מתנגדת לפרויקט במתכונתו הנוכחית ויתכן ונגיע עד בית המשפט מול המדינה בנושא הזה כי אנחנו מתנגדים לכך שימשיכו לחזק ולעודד את הבריחה של צעירים מהגליל והנגב למרכז הארץ, כאשר רוב מכריע של ההשקעה של מחיר למשתכן הוא במרכז הארץ".