תא"ל במיל' יוסי קופרווסר:
"חמאס לא שולט? לחזור לחיסולים"

תא"ל במיל' קופרווסר: לחייב את חמאס לקחת אחריות להפעלת הכוח מעזה, אם יסרב יש להורידו מהשלטון, גם דרך חזרה למדיניות החיסולים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תש"פ

"חמאס לא שולט? לחזור לחיסולים"-ערוץ 7
מחבלי חמאס בעזה. ארכיון
צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90

החל מאתמול נראה שישראל בעיצומה של הסלמה בדרום כאשר עיקר החיצים מופנים כלפי הג'יהאד האיסאלמי.

תא"ל במיל' יוסי קופרווסר, בעבר ראש חטיבת המחקר ומאוחר יותר מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, התייחס להתפתחויות

באשר לעצם ההפרדה בין החמאס לג'יהאד האיסלאמי, סבור תא"ל קופרווסר כי מדובר בהפרדה נכונה, אם כי "הבעיה המרכזית בעזה היא לא הג'יהאד האיסלאמי, אלא מידת הנכונות של חמאס לקחת על עצמו את התפקיד של האחראי הבלעדי לשימוש בכוח מהרצועה. כיוון שאנחנו רואים בתקופה האחרונה שחמאס מתקשה או לא רוצה לקחת את האחריות הזו על עצמו, אז הבעיה היא החמאס ולא הג'יהאד האיסלאמי".

"אם חמאס היה נחרץ בהחלטה למנוע מהג'יהאד האיסלאמי לפעול, הג'יהאד האיסלאמי לא היה פועל", אומר קופרווסר, וכשהוא נשאל אם יתכן ולחמאס נוח כל עוד קיימת ההפרדה הזו שמותירה אותו לכאורה מחוץ לתמונת ההסלמה בעוד ארגון "סורר" הוא זה שמכה בישראל, משיב קופרווסר וקובע כי "יש לנוחות הזו מחיר כי היא שוחקת את הנכונות הישראלית להגיע להסדרה. השחיקה הזו הגיעה לרמות מאוד גבוהות ולא אתפלא אם האסטרטגיה הישראלית תשתנה בתוך זמן מה".

"מאז שחמאס עלה האסטרטגיה הישראלית היא לנסות ולהגיע למערכת שמושתתת על התפיסה שחמאס מסוגל ורוצה לשלוט בשימוש בכוח מהרצועה. אמנם היו סבבים, אבל גם הם הסתיימו בכך שחמאס לקח על עצמו את האחריות על הפעלת הכוח מהרצועה ובדרך כלל הוא סיפק את הסחורה ושלט בהפעלת הכוח. באחרונה יותר ויותר הג'יהאד האיסלאמי איתגר את המדיניות הזו של חמאס והייתה תחושה שהדבר נובע מסוררים כמו אבו אל עטה וישראל כשפעלה נגדו לכאורה הכשירה את השטח לטובת חמאס שלא ידע מה לעשות נגדו. השארנו את השטח לטיפו חמאס ואנחנו רואים שזה לא מספיק".

ממשיך ומבהיר קופרווסר כי "זה לא מספיק במידה רבה בגלל האיראנים שאחרי החיסולים באיראן ואחרי מות סולימאני מנסים לאתגר את ארה"ב גם דרך פגיעות בישראל והכלי המרכזי הוא הג'יהאד האיסלאמי, ויכול להיות ששכנעו את חמאס לא למנוע מהג'יהאד האיסלאמי לפעול בדרך הזו, וכתוצאה מכך יש חופש פעולה לג'יהאד האיסלאמי".

להערכתו של קופרווסר העיתוי לשינוי המדינות הזה נבחר בין השאר בשל מערכת הבחירות שבה ישראל נמצאת. "יש תחושה שערב הבחירות ישראל לא תגיב בצורה שתפרק את כל החבילה. ידינו לא כבולות אבל יש בחירות ורוצים לקיים אותן בשקט יחסי ולכן להיכנס לסבב נרחב כעת זה לא העיתוי הכי נוח לישראל. גם הם מבינים את זה ולכן הם מעזים יותר. עשינו מאמצים יוצאי דופן לתת לחמאס תמריצים לספק סחורה אבל כל זה כנראה לא מספיק כי כנראה יש לחצים מהצד השני, גם מאיראן וגם מתוך חמאס קולות שאומרים שכארגון שמטרתו חיסולה של ישראל לא נוכל לקבל על עצמנו הסדרים שמבטיחים את קיומה של ישראל בנחת ובשלום".

לנוכח המציאות המורכבת הזו שאלנו את תא"ל במיל קופרווסר מה לטעמו נכון וניתן ייעץ למקבלי ההחלטות, ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, והוא משיב:

"לחכות עד אחרי הבחירות זה נכון כדי שנדע מי מנהל את המדיניות פה וכדי שלא ייווצר מצב שבו המדיניות משתנה בתוך שבוע. לאחר הבחירות צריך לשים את חמאס מול הדילמה, אם לא רוצים לספק את הסחורה ללכת למהלך הרבה יותר נרחב שתכליתו היא לא ליצור הרתעה מחודשת אלא סילוק חמאס מהשלטון. גם אם לא יודעים מי יבוא במקום, המהלך הזה יידרש בהנחה שאי אפשר להגיע עם חמאס להסדר יציב לאורך זמן".

לטעמו של קופרווסר מהלך שכזה יוכל להתבצע על ידי כוח אווירי ולא בהכרח על ידי כוח קרקעי. "אנחנו יכולים לפגוע בהנהגת החמאס בצורה מאסיבית הרבה יותר מכפי שאנחנו פוגעים בה היום. יש היום איזו הבנה שלא עושים סיכולים ממוקדים אבל יכולים לפגוע בצורה נרחבת הנהגת חמאס, אם יסתבר שהיא לא מסוגלת או לא מעוניינת לספק את החלק שלה בהסדרה".

מעבר ליכולת הצבאית שבוודאי קיימת לצה"ל עולה שאלת המחיר המדיני של מהלך חיסולים שכזה, וקופרווסר סבור כי "זה תלוי בהקשר. בתנאים מסוימים תהיה גם תמיכה בינלאומית למהלך כזה כי הסבל המתמשך של תושבי ישראל, לא רק בעוטף עזה, הוא לא סביר, ואחרי שעשינו את כל המאמצים כדי להביא להסדרה, דאגנו לכספים, הגברנו את הכניסה של פועלים לישראל וכו'. אם כל זה לא עובד אני מניח שהמערכת הבינלאומית תגלה הבנה לצורך שלנו לאמץ אסטרטגיה אחרת".

לזאת מוסיף קופרווסר ומעיר כי מהלך שכזה "יחייב עבודת הכשרה משמעותית של דעת הקהל הבינלאומית ובעיקר של מנהיגים בעולם המערבי, אבל זה לא בלתי אפשרי גם אם זה קשה".