צפו
נישואין אזרחים: בעד ונגד

הרב עמיחי אליהו מסכם בטור אישי עימות בערוץ הכנסת בנושא נישואין אזרחים עם עו"ד אורי רגב מעמותת חידו"ש. צפו

הרב עמיחי אליהו , כ"ט בשבט תש"פ

הטענה המרכזית שלהם נשענת על טענת שקר בדבר קיפוח זכויות של אנשים שאינם נישאים ברבנות.

טענה זאת אינה מחזיקה קשר עם העובדות במדינת ישראל כפי שטענתי בפניו. בפסיקה המתייחסת למעמדם של ידועים בציבור - אנשים שחייהם מעידים עליהם שהם רוצים לחיות ביחד. אין כמעט פערים בין הזכויות שלהם לזכויות של זוג נשוי. יתירה על זאת יש מצבים שהזכויות שלהם עולות על הזכויות של של זוג נשוי.

קרי: אין פגיעה בזכויות של אנשים שרוצים לחיות את חייהם ביחד - לא לגבי ירושה, לא לגבי חלוקת רכוש, לא לגבי זכויות על הילדים, לא לגבי זכויות הקשורות בהתדיינויות משפטיות, ואפילו לא הבדל משמעותי לגבי מזונות אשה - דבר שלכאורה הארגונים הליברליים היו צריכים לבטל.

הדיון השני על גבי הטענה הקודמת - הוא מדוע בכלל נהוג בעולם לקבל אישור של החברה לחיים משותפים. אני מדבר ביחס לחברות שאינן חברות דתיות וכד'.

תשובתי לכך - משום שלכול חברה יש אחריות מסויימת על כל זוגיות - על מנת למנוע מצבים מעוותים, דוגמת גואל רצון, ברלנד, רוני רון ומארי פיזם. יש לנו כחברה אחריות על הילדים, על הירושה, לדאוג שלא יהיה ניצול ומבנים זוגיים מעוותים ועוד'.

בישראל יש לנו בנוסף לחברות המערביות ולמעורבות שלהם בנישואין - רצון לדאוג לאפשרות שנוכל כולנו להינשא אחד לשני. למדינה צריכה להיות אחריות לשמור עלינו כעם אחד ולכן כחברה יהודית אנחנו חייבים לשמר את המרקם הזה. והדרך היחידה לעשות זאת הוא ע"י הכוונה של המדינה לנישואין כדת משה ישראל. קרי: נישואין יהודים. אם יש עיוותים או תקלות שצריך לתקן גם אני הקטן חתום על הנ"ל.