נשיא המדינה ראובן ריבלין באוסטרליה: "להפוך את ההבדלים בינינו - למשלימים"

נשיא המדינה פתח את יום המסחר בבורסה של סידני ונועד עם המשלחת העסקית הישראלית שמתלווה אל ביקורו.

ערוץ 7 , ל' בשבט תש"פ

הנשיא פותח את המסחר בבורסה האוסטרלית
הנשיא פותח את המסחר בבורסה האוסטרלית
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הבוקר (שלישי) את יום המסחר בבורסה של סידני ASX ונועד עם משלחת אנשי העסקים הישראלית המתלווה אל ביקורו הממלכתי בראשות יו"ר מכון היצוא אדיב ברוך.

בביקורו בבורסה, צלצל הנשיא בפעמון הבורסה כנהוג בכל פתיחת יום מסחר לצד יו"ר הבורסה, ריצ'רד הולידיי- סמית', ואמר: "היום אני מצלצל בפעמון למען שותפות ולמען לחברות אמיתית. חברות שמתגברת על מרחק עצום, אדמות ואוקיינוסים, אזורי זמן, תרבויות והבדלי מסורות".

"היחסים המיוחדים שלנו הולכים שנים אחורה, עוד לפני הקמתה של ישראל, עם זאת, כשמדובר בעסקים, נראה כי רק התחלנו את שיתוף הפעולה שלנו, ואנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד", הוסיף הנשיא.

לדבריו, "על קהילות העסקים הישראליות והאוסטרליות להמשיך ולשתף פעולה בתחומים שמאתגרים אותנו במשותף, כמו שימור מים וחקלאות. עלינו להפוך את ההבדלים בינינו למשלימים זה את זה, ולכאלו העשויים לאפשר לנו ללמוד ולעזור זה לזה".

הנשיא הביע תקווה כי האמנה למניעת כפל מס שנחתמה לאחרונה בין המדינות תאפשר להרחיב עוד יותר את שיתוף הפעולה העסקי בין המדינות.

דומיניק סטיבנס, מנכ״ל הבורסה סיפר על היחסים הכלכליים ועל המסחר בין המדינות. "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר של המדינות. הכינוי 'אומת הסטארט-אפ' שדבק במדינת ישראל, נבחר היטב. במהלך תקופה זו ביקרו משלחות מהבורסה האוסטרלית בישראל תריסר פעמים ואנו נותנים חסות בגאווה למגוון ועידות מפתח טכנולוגיות ישראליות בירושלים ובתל אביב. כיום יש לנו 21 חברות ישראליות הרשומות בבורסה האוסטרלית, ששווין מוערך ביותר מ-1.2 מיליארד דולר, ומדינת ישראל היא אחת משלוש המדינות המובילות של הבורסה שלנו לרישומי חוץ. הקשר בין אוסטרליה לישראל רחב ועמוק. אנו גאים בכך שהוא כולל מעורבות הולכת וגוברת בין שני שווקי ההון שלנו לטובת שתי הכלכלות שלנו. תודה על הביקור הזה, זו זכות לארח אותך אדוני הנשיא".

יו"ר מכון היצוא אדיב ברוך התייחס לחשש מוירוס הקורונה והשלכותיו במפגש. "אני רוצה לברך את כל החברות הישראליות שלא ביטלו את הגעתן בגלל בהלת הקורונה. למשלחת הזו משמעות עמוקה לחיבור בין המדינות ואנחנו מעמיקים את הקשר בין הכלכלות בכל חברה שמצטרפת לעשיה. יש לנו עוד הרבה מה ליצור יחד ואני מקווה שהמשלחת הזו, כמו משלחות רבות אחרות שליוו אותך בביקורייך המדיניים אדוני הנשיא, תהיה שער ישראלי שימשיך ויפתח לעולם האוסטרלי".

עידו נחושתן, יו״ר לשכת המסחר ישראל-אוסטרליה אמר לנשיא, "אנחנו מתברכים בהגעתך לכאן. חיכינו מאוד ליום ולאירוע הזה וזו משלחת שנבנתה בשום שכל ובעבודה קשה, יש למדינת ישראל עוד הרבה להציע ולשכת המסחר פועלת רבות על מנת לחשוף את הקהילה העסקית של אוסטרליה לטכנולוגיה הישראלית. אנחנו בישראל מנסים כל הזמן, לא נרתעים מכישלונות, לומדים מהם, וממשיכים הלאה, וזוהי תכונה מוערכת מאוד בעולם".