אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

היום (שלישי) מצוין יום המשפחה ובראיון לערוץ 7 מספר מוטי זליקוביץ', יו"ר ארגון 'משפחתא' בעבר, המלווה משפחות מאמצות ובעצמו מאמץ ארבעה ילדים על הקושי של רבים מהילדים המאמצים בימי ציון אלה.

"הימים הללו לא עוברים קל על הילדים הללו בגילאים הצעירים", אומר זליקוביץ', כיום מנכ"ל ארגון 'יד תמר', המציין כי רק לאחר שהם מקימים משפחות הדברים הופכים קלים יותר.

"כשמציינים את הימים הללו בגנים והם יודעים שהם מאומצים, עולה המחשבה שהאבא והאימא שלהם הם לא ההורים האמתיים. לפעמים הם גם חוזרים מבית הספר או הדן ומבקשים הסברים מההורים המאמצים".

לדבריו ולהערכתו של זליקוביץ קיים גם חוסר מודעות אצל צוותי החינוך לרגישות המיוחדת כאשר מצוינים הימים הללו. "המורים והגננות בדרך כלל לא מודעים. מערכת החינוך לא מודעת. כשאחת הבנות שלי הייתה קטנה היא חזרה הביתה ואמרה שהיא צריכה לעשות עבודת שורשים "אבל אין לי שורשים". בתי הספר להוראה וחינוך צריכים להכניס הרצאות של הורים מאמצים או של מנגנוני הרווחה".

זליקוביץ' מחדד ומבהיר כי אל לה למערכת החינוך להבין שעליה להתעלם מהימים הללו או לדלג עליהם בשל אותה רגישות. "הילדים הללו יודעים ומבינים שיש להם משפחה מחבקת ואוהבת ואלו ההורים המאמצים. הילדים הללו אומרים בעצמם שההורים הם מי שמגדל ולא מי שמוליד. גם אם פונדקאית היא לא האימא האמתית. מי שנותן את החום, האהבה, האוכל וגם הכסף, הם ההורים המאמצים".

מוסיף זליקוביץ' ומספר על מצוקת הילדים המאומצים מול חבריהם בגילאים הצעירים, בעיקר בתקופות של תחילת שנה כשיש צורך להסביר או בתקופה של מעבר דירה, "שואלים מאיפה באת", הוא אומר ומזכיר גם רגעים של עימות וחיכוך בין ילדים, כאשר ילד מטיח כלפי ילד מאומץ את האמת. "ילדים הם אכזריים, הם אומרים לילד ש'מוטי הוא לא אבא שלך'. אצלנו הילדים יודעים מגיל אפס שהם מאומצים ועוברים את כל המשברים אתנו ושואלים את כל השאלות".

בדבריו קורא זליקוביץ' לזוגות המתקשים ללדת לבחור בהליך זה של אימוץ מתוך הבנה ש"הורים מאמצים הם הורים נבחרים" משום שבחרו בהם לתפקיד זה כשליחות. לטעמו אימוץ עדיף על פני טיפולים רפואיים קשים. "אני אומר להורים לקראת אימוץ, אתם נבחרתם ובעיניי זו שליחות מהקב"ה לגדל ילדים ולהפוך אותם לאזרחים טובים ולהוציא אותם מהעולם הלא טוב שהם היו בו".