טיפול במים
טיפול במים PIXABAY

ידעתם שאם תינוק בן יומו נופל למים, הוא אוטומטית עוצר את נשימתו ומתחיל לשחות? תופעה זו ידועה בשם רפלקס הצלילה או השחייה, והיא יכולה להציל את חיי הפעוט במקרים שכאלה.

הרפלקס האמור מתקיים רק בשנתו הראשונה לחיים, ולאחר 6 חודשים הוא מתחיל להיחלש עד היעלמות מוחלטת.

רפלקס השחייה הוא ככל הנראה תוצר של שהות התינוק ברחם מימי משך 9 חודשים. ובכל זאת, מחקרים מהשנים האחרונות מעידים שפעילויות מים מסייעות להתפתחות התינוק, על אף שהשחייה "מוטמעת" בו לכאורה מלידה.

מחקר שבוצע על ידי ד"ר חגית פרידמן מהמכללה האקדמית כנרת ומאוניברסיטת חיפה, גילה שפעילות במים מסייעת לשיפור ההתפתחות העצבית של תינוקות שנולדו פגים.

כאשר התינוק צף במים עם תמיכה, מערכות שמתפקדות בצורה לא אופטימלית מחוץ למים, משתחררות במרכאות, ויכולות לתפקד טוב יותר. בין 80% ל-90% מהפגים שהשתתפו במחקר במשך שנתיים, שיפרו את ציוני ההתפתחות שלהם; זאת לעומת 20% עד 30% מהפגים בלבד, שלא נטלו חלק בפעילויות מים.

דוגמה נוספת מגיעה ממספר מחקרים שבוצעו בחו"ל, בנושא שחיית פעוטות בתקופת החורף. לכאורה נדמה ששחייה בעונה הקרה תגרום לתחלואה גדולה יותר, במיוחד בקרב פעוטות שעדיין לא פיתחו מערכת חיסונית חזקה דיה.

המציאות מוכיחה אחרת - ילדים ששחו לפחות שעתיים בשבוע במשך 4 חודשים בזמן היותם פעוטות, הפגינו התפתחות מוטורית גבוהה משל חבריהם שלא שחו. זאת בנוסף לכך שרוב הפעוטות שהשתתפו בפעילויות מים נטו פחות לחלות. רק 19% חלו בדלקות אוזניים, לעומת 43% בקבוצת הפעוטות שלא השתתפו בשום פעילות מים.

"שחיית תינוקות בצורה מסודרת מאפשרת סט שלם של יתרונות, שלא קיימים בפעילויות גופניות אחרות" - אומר שי דננברג, מייסד מרכז שי במים להידרותרפיה ולימודי שחייה.

מכיוון שתכונות המים שונות לחלוטין מהסביבה אליה אנו רגילים, הפעלת התינוק בתוך גוף מימי מסייעת לצמיחת מערכות חיוניות כגון שרירים, שלד, נשימה ודם. בנוסף, תכונות הציפה והתנגדות המים מחזקות סיבולת לב ריאה, לצד השפעה חיובית על מערכת העיכול.

שיעורי שחייה והידרותרפיה לקטנטנים מתבססים בעיקר על פעילויות מהנות, בהתאם לקבוצות הגיל השונות וליכולותיהם של הפעוטות. מעבר להנאה ולשיפור יכולותיהם של הקטנים, מדובר גם בזמן איכות נדיר וייחודי עבור ההורים יחד עם ילדיהם. אם אין לכם בריכה בבית, פעילות מים משותפת לקטנים ולגדולים היא בהחלט חוויה אמיתית.

כללי זהירות ובטיחות במים

עם כל היתרונות המופלאים של סביבה מימית והשפעתה החיובית על הפעוט, יש חשיבות עליונה במעלה לשמירה על בטיחותו של העולל. לכל תינוק הנמצא במים חובה להצמיד מבוגר (מדריך או הורה), ובמקום חייב להיות נוכח לפחות מדריך אחד שהוכשר גם בקורסי החייאה ומתן עזרה ראשונה.

מעבר לכך יש לוודא שהמים בבריכה מסוננים, מחוטאים ומטופלים בהתאם לתקנים המחמירים ביותר, עם מינימום כימיקלים. טמפרטורת המים תעמוד על 34 עד 35 מעלות, כמו גם חימום חלל המתקן שסביב הבריכה לטמפרטורה של 28 מעלות, כדי למנוע הפרשי טמפרטורה בין המים לאוויר. רצוי מאוד שלמתקן עצמו יהיה רישיון עסק וכן רישיון מטעם משרד הבריאות, במיוחד כאשר מדובר בשחיית פעוטות.

טרם הפעילות כל תינוק יולבש בשתי שכבות של בגד אטום למים, כולל 2 טיטולים מיוחדים לפעילות מימית (שמבטיחים שמה שיש בטיטול גם יישאר שם).

והכי חשוב, שתהיה זו פעילות מהנה - גם לפעוט וגם להורה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו