הרב יצחק לוי
"אירוע ההתנתקות רלוונטי גם עתה, 15 שנים אחרי"

הד"ר קובי מיכאל בכנס ירושלים: הרבה מאוד מהתפיסות הישנות שליוו אותנו מאז אוסלו למעלה מ-26 שנה נופצו לאחר ההתנתקות.

ערוץ 7 , ל' בשבט תש"פ

הגירוש מגוש קטיף
הגירוש מגוש קטיף
צילום: Pierre Terdjamn, פלאש 90

בכנס ירושלים ה-17 של העיתון בשבע נערך מושב ייחודי שעסק ב"15 שנה להתנתקות".

את המושב פתח יו"ר המרכז הרב יצחק לוי שביקש להתייחס לאומץ של המתיישבים, "אנשי גוש קטיף לא הם שבחרו ללכת, הם ביקשו להמשיך ליישב את הארץ גם מול איומים ביטחוניים כל זאת מתוך שליחות. אותה שליחות היא שהביא אותם להיות אמיצים גם לאחר הגירוש ולהחליט להמשיך ליישב את הארץ, לבנות ישובים ולצמוח מחדש".

מיד אחריו דיבר הד"ר קובי מיכאל מהמכון למחקרי בטחון שאמר כי לתפיסתו "יש קו מחבר בין ההתנתקות לבין תוכנית טראמפ. הרבה מאוד מהתפיסות הישנות שליוו אותנו מאז אוסלו למעלה מ-26 שנה נופצו לאחר ההתנתקות.

בתפיסתו מכיר טראמפ בערכי ההתיישבות ובחיבור ההיסטורי לחלקי הארץ, ציונות כפי שבאה לידי ביטוי בעבר ולא רק הסתכלות על ההתיישבות כעניין בטחוני. לתוכנית המאה יש בנוסף שלוש תפיסות חדשות.

הראשונה- הזמן איננו עוד לטובת הפלסטינים והגיע העת שיפסיקו להיות דובי לא לא. השני מדינה פלסטינית לא צריכה להראות כמו שהפלסטינים חושבים או כפי שתומכי הפלסטינים חושבים. אין קדושה ברציפות טריטוריאלית. השלישית- העניין הפלסטיני הוא עניין אזורי ולכן נדרשת ראייה רחבה".

עו"ד אורי בנקי, אביה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה בירושלים שיתף את הקהל בפתיחות גדולה במה שהוביל אותו ואת משפחתו להקים את "דרך שירה בנקי" "ישבו אצלנו בחצר כ"כ הרבה אנשים, היו הרבה עוצמות ושאלנו את עצמנו לאן ניתן להוביל את האנרגיה, הקמנו את המיזם לחינוך למתינות".

בהמשך אמר, "אני לא במקום הטבעי שלי אני לא קורא עיתון בשבע, הצטרפנו לפרוייקט משותף של מרכז רבין, מרכז קטיף ושלנו לניהול מחלוקות בחברה הישראלית שנלמד ונחנך שמי שחושב אחרת ממני אינו רע, לא סובל מטיפשות, לא עושה זאת מתוך עיוורון, הוא בדעה אחרת ממני".

פורפ' מרים בלניג מאוניברסיטת אריאל ביקרה את המערכת על אי הערכות לליווי טיפולי כלפי משפחות המפונים, "לכאורה בשל התמיכה במפונים אפשר היה לצפות שמצבם יהיה טוב. אבל תמיכה טיפולית לא היתה. לא נעשה תכנון רגשי וטיפולי במהלך ההתנתקות ולאחריה. לא נעשה לווי בשיקום תעסוקתי, נוצרה אבטלה שביאה לבעיות בבית, בעיות עם הילדים, המשפחה נפגעה".

הד"ר אסף זלצר מאונ' חיפה דיבר על ההבדלים שבין הזיכרון הקולקטיבי למורשת והוסיף כי "המורשת איננה היסטוריה, היא מתבוננת לעתיד. מה יקחו מכאן לדורות הבאים? מהו הלקח? האם זה יישאר מורשת של מגזר? זה אולי יחזק את השורות אבל ההתנתקות היא סיפור ישראלי חוצה מגזרים"