הפגנת "הפלג" בירושלים
הפגנת "הפלג" בירושליםצילום: TPS

בית המשפט הורה היום (שלישי') למשטרה לשלם פיצוי חסר תקדים על סך 50 אלף לשני בחורי ישיבה לאחר ששוטרת נגעה בהם בכוונה במהלך חקירה וכפתה עליהם 'יחוד'.

מדובר בהפגנה שהתקיימה ב-2017 במהלכה נעצרו עשרות בחורי ישיבה מבני ברק המזוהים עם 'הפלג הירושלמי'. לאחר שהובלו למשטרה התבקשו בחורי הישיבה להזדהות אולם שניים מהם סירבו.

לאחר דין ודברים עם שוטרת, הבהירו בחורי הישיבה כי "הרבנים אסרו עליהם להזדהות" אולם השוטרת סירבה לקבל זאת.

בחלוף הדקות הפעילה השוטרת לחץ על אחד הבחורים כשנגעה בכתפו ובהמשך - למרות בקשות בחור הישיבה שלא לעשות זאת - היא סגרה את הדלת כשהיא בתוכו עם הבחור למרות שמדובר באיסור הלכתי. התנהלות דומה נרשמה עם בחור ישיבה נוסף.

בחורי הישיבה הגישו תביעה באמצעות עו"ד איתמר בן גביר. השוטרת טענה להגנתה כי נדרשה לסגור את הדלת מבעד לבחורי הישיבה מחשש שמא יברחו אולם עדויות איששו את עמדת הבחורים.

בתום הדיון פסק בית המשפט 50 אלף פיצוי לבחורי הישיבה ובמקביל נפתח הליך נגד השוטרת.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בעקבות מעצרם של סרבני גיוס בשנת 2017, מאות מפגינים הפרו במקום את הסדר הציבורי באזור. המפגינים שכבו על הכביש משני צדדיו, חסמו נתיבי תעבורה וסיכנו חיי אדם. משטרת ישראל כמי שאמונה על שמירת הסדר הציבורי ושלום הציבור נדרשה להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולכן עצרו השוטרים את המתפרעים.

"נדגיש כי לצד ביצוע כלל משימות אכיפת החוק ושמירת הסדר הציבורי, שוטרי ושוטרות משטרת ישראל מונחים להקפיד על שמירת כבודם וכיבוד אמונתם של חשודים ועצורים באשר הם, גם אל מול ניסיונות אינספור להכשילם ולעיתים קרובות אף אלימות מילולית ופיזית פסולה המופנית כלפיהם", הוסיפו במשטרה.