אליקים העצני
אליקים העצני פלאש 90

עו"ד אליקים העצני, מבכירי ומקימי ההתיישבות ביהודה ושומרון, מוטרד מאוד מאפשרות הקמת ממשלה בראשות בנימין נתניהו המחויב, כך הוא משוכנע, להקמת מדינה פלשתינית.

לדברי עו"ד העצני הוא מסופק אם יהיה בכוחו של הימין להגיע ל-61 מנדטים, "אבל אם יהיה עוד בחירות זה לא נורא. המדינה מתפקדת לא רע בינתיים. ממשלות מקלקלות יותר מאשר מועילות".

את קביעתו זו מסביר העצני: "אם חלילה מחר נתניהו הוא ראש ממשלה הוא נותן לאמריקאים אוקי למדינה פלשתינית. כל עוד אין ממשלה קבועה בראשות נתניהו אין מדינה פלשתינית. זו מציאות".

העצני מציין כי אמירות מפורשות בסוגיה זו נאמרו על ידי שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, "היה עכשיו נאום של דיויד פרידמן, השגריר האמריקאי שהוא מאבות התכנית. הוא דיבר על התכנית והסביר אותה. הוא אמר שההסכם הוא לא בינינו לבין הערבים. הערבים אינם בעסק. ההסכם הוא בינינו לבין אמריקה. נתניהו כבר עשה את ההסכם והוא נכנס לתוקף ברגע שאנחנו נחיל את הריבונות על בקעת הירדן. ברגע שבו ניקח את השלושים אחוז אנחנו מחויבים למדינה פלשתינית על 70 אחוז. זה יקרה ברגע שבו נתניהו יהיה ראש ממשלה נבחר".

"כל עוד אין ממשלה נבחרת יש לי סיכוי להילחם בזה. אנחנו כבר בתוך אוסלו ג'. הדבר היחיד שיכול לעמוד בינינו לבין האסון הזה הם האנשים הלאומיים בליכוד שיש רבים כמותם, אבל הם מתקרנפים. נותרה רק 'ימינה'. אילולי הייתה 'ימינה' לא הייתי הולך להצביע".

על הטענות הנשמעות מבכירי הליכוד ולפיהן ישראל אינה מחויבת להכרה במדינה, והתכנית מעניקה לישראל את זכות הריבונות באופן חד צדדי. "זה השקר הגדול. פרידמן מסביר את מה שהם השיגו ואומר שעד כה ההתנחלות הייתה מונעת כל סיכוי למדינה פלשתינית. אנחנו מקפיאים את ההתנחלות באותם חמישים אחוז של אזור C שהולכים למדינה הפלשתינית, ולערבים יהיו ארבע שנים פתוחות. אנחנו, האמריקאים, מבטיחים שהמצב הזה יהיה פתוח ארבע שנים. ההסכם הוא בין נתניהו לאמריקאים".

העצני מספר בכאב על הדברים שהוא שומע מאנשי המחנה הלאומי, "כשאני קורא את דבריהם של אנשים מהמחנה הלאומי שאני אצלם בבית, הם נראים לי כמו אחרי אוסלו".

"הייתי באמריקה כשהיה הטקס במדשאה בבית הלבן בחתימה על אוסלו, קיבלתי את ההלם כמו כולם מלחיצת הידיים עם ערפאת וכל התועבה הזו, חזרתי הביתה ולא הכרתי את עמי. אנשים נורמאליים והגיוניים וחלקם משכילים, כולם עיוורים? זה כמו היום. אני קורא אותם, שומע אותם ואומר מה אפשר לעשות כדי להכניס אותם לשפיות".

את מוקד דאגתו מוצא עו"ד העצני דווקא בנתניהו כראש ממשלה. "זה יקרה אם לנתניהו, לא לליכוד אלא נתניהו, 61. אם הליכוד היה מתנער מנתניהו היו לו יותר מ-61 כי ליברמן היה חוזר למחנה הלאומי. זה הכול איש אחד, נתניהו. אבל הליכוד התייצב מאחוריו לחיים ולמוות ואוסלו זה מוות ל-1600 יהודים ומדינה פלשתינית היא מוות".

"אוסלו היה הצהרת עקרונות, אוסלו ב' היה הסכם ביניים לחמש שנים ושם זה נתקע. תכנית טראמפ היא אוסלו ג' שפותרת את כל מה שהסכם הביניים השאיר פתוח, גבולות, התנחלויות, מדינה פלשתינית וכו', וזהו פתרון בכיוון איום ונורא".

על מנהיגי הימין שרואים בתכנית טראמפ עידן של גאולה ואת טראמפ משווים לכורש, הוא אומר: "אני רואה אותם מתרפסים בפני נתניהו. הם מלקקים אותו על כל פירור וזה גם לא פירור. נתניהו לא רק לא מקיים אלא גם לא מתכוון לרגע. הוא לא ייתן את E-1 אבל הם משפילים את עצמם ואוכלים בלוף אחרי בלוף. אני מתבייש בהם".