סוניק: סרט קליל וכיף שיחזיר אתכם לילדות

מבקר הקולנוע של ערוץ 7 צפה "בסוניק", סרט לילדים ולמבוגרים, שמעניק טעימה מדמויות האנימציה עליהם גדלנו.

אריאל פייגלין , א' באדר תש"פ

כל מי שהיה ילד אי שם בשלהי המילניום הקודם כבר גדל לעולם בו היו משחקי מחשב, אך אלו לרוב היו פשוטים ודו ממדיים. קיפוד כחול שרץ, מתגלגל וקופץ היה פסגת הטכנולוגיה אז, ויודעים מה? מבחינתנו זה היה בסדר.

קראו לו סוניק. סוניק קיפוד. ובימים אלו ממש הוא חוגג את יום-הולדתו ה-29 עם סרט באורך מלא שחורך את בתי הקולנוע.

"אני לא הולך בשבילי, אני הולך בשביל ההורים", אמרתי לעורך שלי, "שידעו לאיזה סרט לקחת את הילדים". טעיתי. פעמיים. גם נהניתי ממש מהסרט, וגם זה בכלל לא סרט ילדים. כאילו, זה גם לילדים, אבל ממש לא רק בשבילם. המונח 'סרט לכל המשפחה' מעולם לא התאים יותר.

הגיבור הראשי של הסרט הוא כמובן דמות של קיפוד, אך את הנבל המשופם משחק ג'ים קארי המוכר לכולנו (טרומן מ"המופע של טרומן", ברוס מ"ברוס הגדול מכולם" ועוד...). הסרט מתחיל ונגמר בסשן קצר של תמונות מתוך משחקי המחשב המיתולוגיים, בניסיון ברור לפרוט על מיתרי הרגש והנוסטלגיה, ולייצר לסרט מעין מעטפת. מעטפת שאומרת לצופה 'גדלת, חלף דור, אבל תראה, דבר לא השתנה. סוניק עדיין פה'.

סוניק
צילום: באדיבות היח''צ

חייזר שמגיע לכדור הארץ וחבר אנושי עוזר לו על אף התנגדות הממשל. זו בקצרה העלילה של סוניק. או של e.t. או של כל סרט חייזרים אחר, אבל עדיין, זה חמוד, וזה עובד. כמובן שהעובדה שהוסיפו לא מעט חפצים מתפוצצים, קטעים מצחיקים ומדען מרושע, תורמת גם היא למשוואה.

שילוב חינני של אקשן וקומדיה מצליח לדלג בקלילות מעל משוכת הרתיעה מ'סרט הילדים' כביכול, ולתת את הטאצ' המדויק שיספק הנאה לכל צופה ללא הבדלי גיל. סוניק משחק פינג פונג עם עצמו – לילדים, סוניק עושה לעצמו ניתוח פסיכולוגי – למבוגרים. ועוד הרבה דוגמאות. אה, ולפחות לדעתי, העובדה שלשוטר שעוזר לסוניק קוראים 'מייקל ווקובסקי', נועדה גם היא לרפרר למפלצת ירוקה עם עין אחת מסרט שגדלנו עליו. אבל זו כבר קונספירציה.

סרט קליל וכיף שיחזיר אתכם לילדות, וייתן לילדים שלכם טעימה מגיבורי הילדות עליהם גדלנו. טוב, אולי גיבור ילדות זה קצת מוגזם. הוא לא גיבור, הוא פשוט סוניק.