מכתב הרבנים נגד ברני סנדרס

מאות רבנים זעמו על המועמד הדמוקרטי שהחליט להחרים את ועידת שדולת AIPAC בטענה שהיא "נותנת במה למנהיגים המביעים עמדות גזעניות".

ניצן קידר , א' באדר תש"פ

347 רבנים מכל הזרמים ביהדות ארצות הברית, פנו במכתב למועמד לראשות המפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס, לאחר שהודיע כי יחרים השנה את ועידת השדולה היהודית AIPAC.

סנדרס טען כי קיבל את ההחלטה בגלל שלטענתו ״AIPAC נותנת במה למנהיגים המביעים עמדות גזעניות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים".

הרבנים כתבו לסנדרס שמוצאו יהודי, "כתומכים מובהקים במערכת היחסים האיתנה בין ארה"ב וישראל וכמי שמכירים בתפקידו החשוב של AIPAC בטיפוחה, אנחנו דוחים את ההאשמות של סנדרס לפיהן השדולה מאפשרת הבעת דעות גזעניות".

"השדולה היא אחד הגופים היחידים בפוליטיקה האמריקנית שמנסה להפגיש בין מנהיגים וציבור אמריקני מכל קצוות הקשת הפוליטית כדי להוביל מטרה משותפת - הידוק הקשר עם ישראל. ועידת AIPAC היא המפגש והשיח הגדול ביותר של דמוקרטים ורפובליקנים בכל רחבי ארה"ב וחבל שהדרת את עצמך מהשיח הזה ולא תיקח בו חלק", הוסיפו הרבנים.

סנדרס אמר בלילה הקודם במהלך עימות מול יריביו כי אם ייבחר לנשיאות, הוא יבחן את העברת שגרירות ארצות הברית מירושלים בחזרה לתל אביב.

"התשובה היא שזה דבר שצריך לקחת בחשבון", אמר סנדרס כאשר התבקש להתייחס לדאגה בקרב יהודי ארה"ב על כך שהוא לא תומך מספיק בישראל. לאחר מכן הוא מתח פעם נוספת ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אותו כינה "גזען ריאקציוני".