השר שטייניץ
השר שטייניץ צילום: דוברות

בתקופה האחרונה חווה אזור יהודה ושומרון עדנה בנוגע לתשתיות כולל גיבוש תוכניות אב לחשמל ולמים במבט של עשרות שנים קדימה.

שר האנרגיה והתשתיות יובל שטייניץ אומר כי מדובר בחלק ממימוש הזכויות הבסיסיות של כל ישראלי - לא משנה היכן הוא מתגורר.

"זו לא רק זכותי, אלא חובתי כשר בממשלה, לדאוג ל-500 אלף אזרחי ישראל שחיים ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן למינימום של שירותים ואספקת הדברים החיוניים ביותר לחיים עצמיים – מים וחשמל. נדהמתי כשנכנסתי לתפקידי, כששמעתי שיש הפסקות מים חדשות לבקרים בהתיישבות ביהודה ושומרון ושגם הערבים סובלים ממחסור קיצוני במים בימי הקיץ. לאחר מכן שמעתי על מצב איכות החשמל באזור שנמוכה בהרבה מזו המסופקת בגוש דן, בצפון ובדרום", מספר שטייניץ לערוץ 7.

לדבריו, "והחלטתי לעשות שני דברים: ראשית לתת טיפול דחוף לתשתיות המים והחשמל – בעיקר למים כי המצוקה שם היתה גדולה שבעתיים. אבל חשוב לא רק לשים פלסטר, אלא להסתכל לטווח הארוך ולבנות כבר מהיום את התשתיות באופן שבעוד עשר ועשרים שנה נוכל להזרים כמות מספקת של מים ולתת חשמל ברמת אמינות גבוהה גם ליהודים וגם לתושבים הערבים ביהודה ושומרון".

אז אמנם האופק של התוכנית לשיפור התשתיות הוא הרחק בשנת 2040, אבל השאלה היא האם התושבים יהנו מהפירות גם לאורך הדרך. "מה שרואים בעין זה קצה הקרחון. עשינו את קידוח אריאל, קידוח קדומים והנחנו צנרת ומעקפים במקומות שגונבים מים. מראש הנחנו תשתיות שיוכלו להזרים כמויות גדולות הרבה יותר של מים בעתיד, כשהאוכלוסייה תגדל ותגיע למיליון בני אדם ולצד זאת כשהצרכים של האוכלוסייה הפלסטינית גדלים".

"ההשפעה מורגשת קודם כל בברזים הביתיים. בקיץ שעבר, לשמחתי, כמעט לא הגיעו אלי תלונות על כך שבשישי-שבת לא היו מים באחד היישובים היהודיים וגם מהצד הפלסטיני לא שמענו תלונות כאלה. יש כבר שיפור ניכר. הבעיה שזיהיתי היתה שאיש לא ערך תכנון לטווח הארוך לגבי התשתיות ביהודה ושומרון. בכל פעם בנו טלאי על טלאי, כשבינתיים הצרכים גדלו והאוכלוסייה גדלה. אנחנו לא רק משפרים את המצב הנוכחי, אלא בונים לעתיד. אני יכול לומר בביטחון שבמהלך השבועות והחודשים הקרובים נראו שיפור ניכר באמינות אספקת החשמל בכל רחבי יהודה ושומרון", מוסיף שטייניץ.

לדבריו, גם שינויים אפשריים כתוצאה מתוכנית המאה נלקחו בחשבון. "לקחתי מראש בחשבון שעד שנת 2040 מספר המתיישבים עשוי להגיע לכמיליון ואת הנושא הדמוגרפי והעלייה הצפויה במספר התושבים הפלסטיניים. אני שם את הפוליטיקה ואת השאלה של פתרון מדיני בצד. אין לפלסטינים מקור אחר של מים מאשר מדינת ישראל, בין היתר כי המים שלנו מותפלים. רק צריכים לבנות תשתיות כדי להעביר אותם. באשר לחשמל, אנחנו מעודדים את הפלסטינים, לייצר את החשמל שלהם בעצמם, אבל בינתיים רוב החשמל ליהודים ולערבים ביו"ש יסופק מתוך הקו הירוק".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו