תרגיל עוצבת געש בגולן דובר צה"ל

בעוצבת געש הסתיימו היום (חמישי) אימונים נרחבים של חטיבה 7 וחטיבת גולני במרחב רמת הגולן, לשיפור מוכנות היחידות ללחימה בזירה הצפונית.

התרגילים התקיימו בשבועיים האחרונים ומטרתם העלאת כשירות ומוכנות החטיבות ללחימה הבאה בלבנון ובנוסף, הטמעת מערכת השליטה והבקרה החדשה של זרוע היבשה והחטיבה הטכנולוגית ליבשה, ״צי״ד 750״, הנכנסת תחילה ליחידות עוצבת געש ולראשונה חטיבות 7 ו"גולני" ובהמשך לכלל הצבא.

היחידות פעלו כצוותי קרב חטיבתיים המורכבים מכוחות חי״ר, שריון, הנדסה, מודיעין, כוחות אש וארטילריה, כוחות מחיל-האוויר ונוספים, יחד תרגלו לחימה בתוואי שטח מורכב המדמה את לבנון.

מערכת ״צי״ד 750״ פותחה בזרוע היבשה, בשיתוף אגף התקשוב וההגנה בסייבר, מאפשרת קישוריות ורשתיות רב זרועית המשלבת יכולות אש גבוהות, מיצוי מידע מודיעיני, ייצור מטרות ותהליכי פיקוד ושליטה ובכך מחברת את כלל הכוחות והיכולות בשדה הקרב ומעצימה את הקטלניות והמבצעיות של צה״ל.

החידושים הטכנולוגיים מאפשרים לחטיבות למצות את יכולותיהן ולהגיב באופן מהיר ומדויק יותר במלחמה הבאה.

מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, אמר כי "בשבועיים האחרונים אנו עדים לשלבי המבצוע וההטמעה של מערכת הצי״ד. פרויקט פורץ דרך לתמרון הנסמך על תכנית רב-זרועית ורב-מימדית, המושתתת על ערך השיתופיות ומשפרת משמעותית את הליכי הפיקוד בשדה הקרב. ההתקדמות של זרוע היבשה מהווה מהפכה של ידע מבצעי לכוחות לעמידה במשימתם. מהלך זה, הינו רכיב משמעותי במסגרת תכנית העבודה השנתית של זרוע היבשה, אשר הוגדרה על ידנו כ'שנת השחזת הקצה המבצעי'".

מפקד עוצבת ״געש״, תת-אלוף אבי גיל, אמר ללוחמי חטיבות 7 וגולני: ''סיימתם זה עתה תרגילי חטיבה מאתגרים, שהחלו לכאורה במעבר משיגרה לחירום, ישירות להגנה התקפית, השמדת האויב ותמרון מנומר ומשוריין כמובן לעומק ולהסיר את האיום על ישובי מדינת ישראל. תמרנתם, תחבלתם ושאפתם להלחם ממש כפי שתלחמו בלבנון.

''ציווי אחד לפניכם: לנצח במלחמה, הערב, אם זאת תגזר עלינו. אויבנו ממשיכים לאותת, לאתגר אותנו בכל הגזרות ובמשך כל השנה – בצפון כפי שחווינו בחודשים האחרונים, באיוש ובדרום כפי שאנו חווים כמעט מדי שבוע. בכל האירועים כמעט חטיבות 7 ו"גולני" התייצבו מוכנות, חדות, כשירות, חיבור נפלא של מקצוע ורוח, חיבור בין חי״ר, שריון, הנדסה מודיעין ואוויר. ממש כך עד הנצחון. נפגש בשטחי הכינוס״, הוסיף.