אהבה
אהבה Istock

קליפ | אם תרצי | חנן בן ארי

בן ארי, הזמר המיינסטרימי שמי בכלל זוכר שפעם היה צבעוני קטן בערוגה דתית לאומית צפופה, ממשיך, לקראת אלבומו השלישי, לגדול, לפרוח ולצאת מהכלובים ומהסורגים של הז'אנר עם שיר חדש, 'אם תרצי'.

התפנית הלירית המעניינת באה לידי ביטוי בכך שמדובר בשיר אהבה קלאסי, מתוק, חמוד, קליט, אבל אהבה. כששמעתי אותו לראשונה, חבר שעבר לידי שאל אותי – למי בן ארי שר? לתורה? לשכינה? לנשמה? אז לא, נשמה, הוא פשוט שר שיר אהבה, לאשתו בוודאי. אחרי שנים של תירוצים והתפתלויות, זמר דתי שר לאשתו שיר אהבה. וזה יפה, וצנוע, ועדין ומחזק.

בן ארי מלמד משהו את העולם הישראלי המוזיקלי. אפשר ומותר לאהוב ולשיר על כך, בלי לעורר יצרים, בקדושה ובחיוך. חנן עושה את זה עם עיבוד יפהפה ובקליפ שצולם במעלית בבית החולים 'איכילוב', רמז למקום השמחה והעצבות-פחד, שגם בחדשיר כרוכים זה בזה ומושרים יחד בהרמוניה נפלאה:

קליפ | יפה ותמה | הבוימלטיש

מרדכי יצהר בוימל הוא לא עוד זמר, הוא תופעה. מוזיקאי אשכנזי-אמריקאי שמנגיש להמונים פיוטים, סלסולי מקאמים ומלודיות ערביות סבוכות בפשטות, בנהירות ובנעימות.

לאחרונה צירף מרדכי את בנו מלאכי לעסק הפיוטי-מוזיקלי ויחד השיקו את יצירת המופת 'להתענג בתענוגים', שחלקיה ובתיה ראויים להיבחן על ידי שוחרי תורת המקאמים ברסיטלים ועל שולחנות הניתוחים של חבורות הפיוט השונות.

צמד האב ובנו, 'הבוימלטיש', כובשים בחנם כל אוזן, כל עין וכל לב, אשכנזים, תימנים וספרדים והם עושים זאת בחיוך ובכישרון. כך גם בפיוט המרוקאי 'יפה ותמה', שזוכה לעדנה בשנתיים האחרונות, ואותו הם מבצעים ביחד עם האח הקטן בבית הכנסת ב'תקוע'. הביצוע, אגב, כבר זכה לכחמישים אלף צפיות בפייסבוק והוא אף הספיק לככב בסרטון תעמולה קצר של אנשי מפלגת 'ימינה', שזיהו גם הם את הפוטנציאל המאחד והמסורתי ביצהר ובשיריו:

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו