כתב אישום נגד אליעזר ברלנד

ברלנד מואשם בעבירות של קבלת דבר מרמה בנסיבות מחמירות בהיקף של מיליוני שקלים, עושק ונסיון לשידול לגרימת חבלה חמורה.

ערוץ 7 , ה' באדר תש"פ

כתב אישום נגד אליעזר ברלנד-ערוץ 7
הרב ברלנד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כתב אישום חמור הוגש בצהריים (ראשון) נגד מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידי ברסלב, אליעזר ברלנד, בגין שורה של עבירות.

ברלנד מואשם בעבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק, וכן עבירה של נסיון לשידול חבלה חמורה.

בכתב האישום צוין כי בתקופה הרלוונטית שימש ברלנד כראש קהילת "שובו בנים" המונה אלפי מאמינים. הנאשם הווה עבור חברי קהילתו סמכות רבנית ורוחנית אשר יש לפעול על פי פסיקותיה והוראותיה.

על פי כתב האישום, החל משנת 2014 ועד למעצרו בפברואר 2020, ברלנד, בעצמו ובאמצעות עוזריו אשר שימשו כידו הארוכה, ניצל את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ומעבר לה, ופעל באופן שיטתי להוציא סכומי כסף מאנשים אשר היו שרויים במצוקה ופנו אל הנאשם לעזרה ולהצלה .

במקרים המתוארים בכתב האישום, ברלנד בעצמו ובאמצעות עוזריו, יצר כלפי הפונים אליו, מצגי שווא שונים לפיהם, הוא בעל כוחות מיוחדים לגרום לכך כי יקבלו מרפא ומזור למצוקותיהם וזאת באמצעות תשלום סכומי כסף של אלפי שקלים לידיו.

ברלנד עשה זאת כשהוא יודע שאין בכוחו לגרום לכך שהתוצאה המבוקשת תתרחש, ושאין אמת במצג כי התוצאה תתרחש. מצגי השווא הוצגו גם במצבים קיצוניים כגון – תחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, החלמה ממצבים רפואיים קבועים (כגון נכות) ומצבים רפואיים קשים, וכן היחלצות ממצבי דחק כגון מאסר או איתור נעדרים. לעתים במסגרת מצגי השווא, עשה ברלנד שימוש בהמלצות על תכשירים או כדורים לגביהם מסר פרטים כוזבים. באמצעות מצגי השווא יצרו ברלנד ואנשיו הכנסות בשווי של מיליוני שקלים.

בנוסף מואשם אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לפגוע בבני זוג מהקהילה על רקע עמדתו כי התנהגותם מנוגדת לדיני תורה. ברלנד הקליט הודעה בקולו בה קרא לתת להם מכות ולשבור להם את העצמות, והורה להשמיע הודעה זאת באחד מאמצעי התקשורת של קהילת "שובו בנים".

עורכי הדין שהגישו את כתב האישום ציינו, "כתב האישום נגד אליעזר ברלנד מגולל פרשת מרמה ועושק חמורה במסגרתה ברלנד ניצל את מעמדו ואת מצוקותיהם של מאמיניו אשר פנו אליו לעזרה ולהצלה כדי להוציא מהם סכומי כסף גדולים באמצעות הבטחות כזב שונות. בגין מעשים אלה ייחסנו לו עשרות עבירות של קבלת דבר במרמה וניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק. בנוסף מואשם אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לתקוף ולשבור את ידיהם ורגליהם של בני זוג מקרב הקהילה אשר לשיטתו עברו על איסור תורני".

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט לעצור את ברלנד עד תום ההליכים המשפטיים נגדו