ברטיסלבה, בירת סלובקיה
ברטיסלבה, בירת סלובקיהצילום: ISTOCK

מהפך בבחירות לפרלמנט בסלובקיה. מפלגת האופוזיציה "האנשים הפשוטים" זכתה ברוב גדול כאשר זכתה ב 25 אחוזים מקולות המצביעים, ותהפוך בקרוב למפלגת השלטון החדשה במדינה.

מפלגת השלטון הנוכחית, "המפלגה הסוציאל-דמוקרטית", שזכתה בבחירות בשנת 2016 במעל ל 28 אחוזים, רשמה ירידה משמעותית וזכתה רק ב 18.3 אחוזים בבחירות הנוכחיות ותמצא את עצמה ככל הנראה באופוזיציה.

תוצאה מעניינת נוספת רשמה מפלגת הימין הקיצוני "מפלגת העם סלובקיה שלנו" שראשיה הואשמו בעבר בשימוש בהצדעות נאציות וראשיה דורשים לגרש את המיעוטים מסלובקיה ולעזוב את האיחוד האירופי, שרשמה 8 אחוזי תמיכה והפכה למפלגה הרביעית בגודלה בסלובקיה.

מפלגת "האנשים הפשוטים", שבראשה עומד איגור מטוביץ' בן ה-46, התמקדה בקמפיין הבחירות שלה במלחמה בשחיתות בסלובקיה.

ראשי המפלגה ניצלו את הזעם הציבורי במדינה לאחר רציחתו של עיתונאי חוקר בשם יאן קוציאק, שנורה למוות יחד עם ארוסתו בביתם בשנת 2018. קוציאק חקר פרשיות של הונאות מס בהיקפים גדולים של אנשי עסקים שניהלו קשרים הדוקים עם בכירים בממשל הסלובקי. הרצח זיעזע את החברה הסלובקית ורבים האשימו כי מדובר ברצח מכוון מצד בכירי הממשל שביקשו להשתיק את קוציאק וארוסתו.

"אנא בטחו בי כי יחד עם מפלגות אחרות וראשי מפלגות האופוזיציה, ננסה להקים את הממשלה הטובה ביותר שהיתה אי פעם בסלובקיה. ממשלה שבפעם הראשונה תשרת לא רק את האליטה של עשרת אלפים בני אדם, אלא גם את 5 מיליון האזרחים הרגילים. ממשלה בה יהיה צדק לכולם, וכולנו נהיה שווים" אמר מנהיג המפלגה המנצחת, מטוביץ'.