הבחירות האלה הן על דבר אחד: ריבונות

מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים' מדבר על חשיבות החלת הריבונות בבקעת הירדן וסולד מהתערבות אנשי ביטחון בנושאים פוליטיים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' באדר תש"פ

הבחירות האלה הן על דבר אחד: ריבונות-ערוץ 7
תא"ל (במיל.) אמיר אביבי
צילום: באדיבות 'הביטחוניסטים'

תנועת 'הביטחוניסטים' המאגדת קצינים, מפקדים ולוחמים לשעבר מכלל זרועות הביטחון, פועלת להגן על צרכיה הביטחוניים של מדינת ישראל.

מנכ"ל התנועה, תא"ל (במיל.) אמיר אביבי, מסביר לערוץ 7 מדוע יש בה צורך. "ראינו בשנים האחרונות שהתנועות היחידות של אנשי ביטחון די נטשו את העשייה הצבאית והתמקדו בנושאים מדיניים. מדברים על נסיגה לקווי 67' ועל כך שבקווים האלה ניתן להגן על מדינת ישראל ואנחנו שוללים את הגישה הזו, שבעינינו היא אנטי-תזה לצרכים הביטחוניים של המדינה".

"אנו באים בגישה שונה לחלוטין שמדברת על חשיבות הבקעה וחופש הפעולה ביהודה ושומרון, שרואה בהתיישבות ביהודה ושומרון מכפיל כוח ולא נטל ביטחוני. בשבועות האחרונים יש מאות קצינים שהצטרפו אלינו, מאלופים ותתי אלופים, דרך מג"דים ומח"טים מכל השכבות, כולל לוחמים", מוסיף אביבי.

לדבריו, קידום החלת הריבונות הוא סוגיה משמעותית שבה מטפלים ה'ביטחוניסטים'. "עם שקיים אלפי שנים צריך להיות מסוגל להסתכל לפחות אלף שנים קדימה ולהגיד לעצמו מה הצרכים הביטחוניים כדי שהמדינה הזו תתקיים ולא יהיה חורבן בית שלישי. אין ספק בעינינו שהבקעה היא תנאי בסיסי להבטחת הקיום של מדינת ישראל. כשיש הזדמנות היסטורית ותמיכה של ארה"ב למהלך של החלת ריבונות בגבול שלנו – זה צריך להיעשות ולקבל עדיפות".

"אני מצטער לראות שהבחירות האלה עוסקות בהרבה מאוד זוטות ונושאים תוך התעלמות מהרגע ההיסטורי והמכונן הזה וההבנה שהבחירות הללו הן על דבר אחד בלבד – החלת ריבונות", אומר אביבי.

לדעתו, ההשפעה של אנשי ביטחון לא צריכה לבוא מתוף הפוליטיקה. "אנחנו לא מתיימרים להבין בנושאים פוליטיים, אבל אנחנו מבינים היטב בביטחון. אנחנו רוצים לדבר על ביטחון לאומי ואחד הפערים הגדולים מאוד שיש במדינה הוא העובדה שהשיח הזה מתקיים רק במכוני מחקר. מדברים גבוהה גבוהה, קבוצה סגורה של קצינים בכירים והעם לא שותף לשיח הזה. אנחנו רוצים להביא אותו בצורה מאוד נרחבת את הסיפור. יש פערי ידע מאוד גדולים ואנחנו באים לגשר עליהם".

אביבי שומע את הביקורת של אנשי ביטחון בכירים על ראש הממשלה כולל הצמדת המילה 'מסוכן' לשמו ומתחלחל. "לי יש בעיה קשה שהתאגדויות של קצינים משתמשות בכוחן כדי לדבר על נושאים פוליטיים לחלוטין. זה מסוג הדברים שצריך לעשות בפלטפורמות אחרות. הם משתמשים בדרגות לדבר כדי על נושאים שבינן לבין נושא המומחיות של האישים – שהוא ביטחון - אי שום קשר. אני מאוד לא אוהב את השיח הזה. גם יש לי דעות על פוליטיקאים ואני לא מבטא אותן תחת תפקידי והתנועה שלנו".

'הביטחוניסטים' מבקשים להביא, בסופו של דבר, לשינוי תודעתי. "המטרה היא יצירת תודעה באשר לצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל וכאן גם יגיע השינוי. כשהציבור יבין באופן ברור את הצרכים הביטחוניים ויגרום לפוליטיקאים לממש אותם זה השינוי המיוחל.

''כמובן שנביא את הדברים גם לפתח הדרג המדיני ונדרש מהפוליטיקאים שלנו לממש את הצרכים הללו, ניתן רוח גבית ואם לא יפעלו כך – נגיד את דברנו. לא נאפשר לאף אחד לסכן ביטחונית את מדינת ישראל".