גדולי הדור אמרו 'לא' לעוצמה יהודית

הפרשן החרדי ישראל כהן מסביר מדוע בניגוד למערכות בחירות קודמות, היה חשוב לרבנים ולפוליטיקאים החרדים לומר למי אסור להצביע.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' באדר תש"פ

ח"כים מיהדות התורה בבית הרב מאיר מאזוז
ח"כים מיהדות התורה בבית הרב מאיר מאזוז
צילום: דוברות

ביממה האחרונה היתה תכונה גדולה בציבור החרדי סביב ביתו של הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כסא רחמים.

במוצאי שבת פרסמה ש"ס הודעה ולפיה הרב תומך במפלגה והבוקר (ראשון) יהדות התורה התגאתה בתמיכה של הרב מאזוז.

ישראל כהן, מומחה לענייני חרדים והפרשן הפוליטי של רדיו קול ברמה, מסביר שלמרות שקהילתו של הרב מאזוז אינה גדולה במיוחד, הוא שומר על מעמד מיוחד.

"למרות גודלה של החצר שהיא לא מהגדולות בציבור החרדי לצד מעמדו הרוחני, אנחנו ראינו גם בפריימריז בליכוד את ראש הממשלה נתניהו מטריח את עצמו לבני ברק ומבקש את תמיכתו ויממה לאחר מכן את המתחרה גדעון סער", מזכיר כהן.

"הפעם ש"ס ויהדות התורה מחזרים אחר קולותיהם. בחצר מנהלים את הסיפור בחוכמה ונותנים לכל אחד להציג את התמונה כפי שהוא רוצה וכך כולם יוצאים מרוצים. בעבר הגיבוי ניתן לאלי ישי והיתה מלחמה גדולה מול ש"ס, אבל כיום כשישי לא מתמודד, היתה ציפיה שהסיפור של תמיכת הרב מאזוז ירד מהפרק.

''מסתבר שהוא נותר על הפרק והפעם בשיעורו אמש הוא נתן רמז לטובת ש"ס וכמה שעות מאוחר יותר הוא נפגש עם הח"כים של יהדות התורה ולהם אמר שמצווה להצביע להם. אני מאמין שיהיו מתלמידיו שיצביעו ש"ס ואחרים יצביעו ליהדות התורה", הוא מעריך.

ישראל כהן מציין שבניגוד לערפול לגבי הצד החיובי - למי כן להצביע - לרב מאזוז היה חשוב להדגיש למי אסור לתת את הקול.

"מה שהיה חשוב יותר לרב מאזוז הוא שהפעם לא ילכו קולות לאיבוד, כי לא מעט מתלמידיו מזוהים עם עוצמה יהודית. ראינו שבהילולה שערך הרב הוא קיבל בחביבות וחמימות את איתמר בן גביר וברוך מרזל. הוא אמר שאמנם הוא אוהב את האנשים הללו, אבל הסביר שהוא קורא את המפה וחושש לגורלה של ארץ ישראל ולגורל ממשלת הימין. הוא רמז בכל מקרה למפלגות החרדיות הימניות והדגיש שלא להצביע לעוצמה יהודית".

לדבריו, הרב מאזוז המשיך בעצם, את המגמה המובילה של רבני הציבור החרדי. "גדולי תורה מכל העדות והחוגים השקיעו הפעם שלא יצביעו לעוצמה. צריך לזכור שלמרות שדרעי הוכיח את נאמנותו לימין וחברי הכנסת של יהדות התורה מאיר פרוש ופינדרוס התרוצצו בהתנחלויות, התדמית השמאלנית של המפלגות החרדיות נותרה בעינה. אלא שבפועל יש הרבה מאוד תלמידי ישיבות שהם פעילים ומזוהים עם העמדות של הימין הרדיקלי יותר ומסוגלים להתלבט או אולי אפילו להצביע לעוצמה יהודית.

''ולכן, גם לרבנים החרדים שזה לא המגרש הטבעי שלהם, היה חשוב למנוע הצבעה לעוצמה כי זה פוגע בבסיס שלהם. ראינו לא רק את גדולי הרבנים, אלא גם את חברי הכנסת שתמיד אמרו רק מה להצביע, מציינים הפעם גם מה לא צריך להצביע".

כהן מספק גם את הסיבות מדוע בסיבוב השלישי של הבחירות החליטו המפלגות החרדיות להשקיע אנרגיה משמעותית בציונת הדתית. "צריך קודם כל לומר שהמפלגות החרדיות בעבר לא יכלו כלל לפנות לציבור הדתי לאומי והיום הן יכולות להרשות לעצמן בגלל הזיהוי היותר ימני.

''אבל היום, אם ימינה פונה לציבור החרדים העובדים אז למה שיהדות התורה וש"ס לא יפנו לציבור המסורתי והדתי לאומי. בנוסף, במפלגות החרדיות זיהו בלבול בציבור החרד"לי ולשם הן ניסו לפנות. רק לאחר היוודע התוצאות נדע אם המהלכים הללו הניבו פירות".