אורלי עדס
אורלי עדס צילום: חזקי ברוך

אזרחי מדינת ישראל יצאו בהמוניהם להצביע אתמול (ב') בבחירות לכנסת ה-23.

עו"ד אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירת המרכזית שוחחה הבוקר (ג') עם אילה חסון וגולן יוכפז בתוכניתם ב-103fm והתייחסה לנתוני ההצבעות העדכניים.

"התפלגות לא משקפת באמת, כי זה לא מחייב שהתוצאות הן מאזור מסוים", אמרה עדס. לטענתה, לא ניתן להסיק מהנתונים העדכניים כי התוצאות הסופיות יהיו זהות, והוסיפה: "אני מקווה שתמונה ממש ברורה תהיה לקראת שעות הערב. מקווה מאוד".

עו"ד עדס סיפרה כי הועדה הרחיבה את תהליכי הבדיקה בסבב הקודם והרחיבה בשנית גם בבחירות הנוכחיות. "מרגע שהסתיימה הספירה, אנחנו עורכים סדרה ארוכה של בדיקות שנועדו להבטיח שהתוצאות שאנחנו מפרסמים בכל שלב, הן המדויקות והאמינות ביותר", אמרה מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, והוסיפה: "התרענו מראש שזה אכן יכול להתעכב".

עדס ציינה כי הרשימות שמתמודדות לכנסת נמצאות בבקרה ההדדית עם ועדת הבחירות המרכזית. "בקלפיות עצמן יש נציגים לכל אחת מהרשימות, אלה הם חברי ועדת הקלפי שהם נציגי סיעות הכנסת היוצאת, ויש משקיפים מכל הסיעות. בנוסף, יש נציג של ועדת הבחירות שהוא מזכיר ועדת הקלפי. תפעלנו גם במהלך היום אתמול כ-5,000 מפקחים עם מצלמות ברחבי הארץ. בהליך הספירה בכנסת של המעטפות הכפולות יש גם נציגים לכל רשימות המועמדים, גם כמשקיפים וגם כחברים".

הסיבה שהספירה מתנהלת באיטיות לדבריה היא משום "שיש עוד למעלה מ-340 אלף מעטפות כפולות שיהיו לנו רק מחר". המעטפות הכפולות הן קולות החיילים, אסירים, שליחים בחו"ל, חולים בבתי חולים, והפעם התווספו לרשימה גם האנשים שנמצאים בבידוד בשל הקורונה. לדבריה, מדובר בכ-4,076 אנשים. עוד התייחסה עדס לנתונים שנמצאים בידיה: "זה לגמרי רנדומלי לפי מה שנכנס למערכת, בו זמנית יש לנו 19 ועדות אזוריות שמזינות את המערכת. מה שנכנס ל'בטן' של המחשב אנחנו בודקים מיד ואז זה משתחרר".

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית סיפרה כי יש בעיה עם ספירת הקולות של מבודדי הקורונה משום שאנשים נרתעים מכך. "אנחנו כנראה נגייס אנשים מקרב עובדי מד"א, כפי שקרה לנו גם בטיפול הקלפיות הללו, אף אחד לא הביע נכונות לעבוד בהם, למעט אנשי מד"א שהתגייסו למשימה. כנראה שנגייס אותם גם למשימה השנייה המשלימה".

יו"ר ועדת הבחירות דחה אתמול את העתירה לאסור שימוש באפליקציית אלקטור. השופט ניל הנדל קבע שיש להקים ועדה בעניין מיד לאחר הבחירות, על כך הגיבה: "זו סוגיה מורכבת וההמלצה שלו היא למנות מיד לאחר הבחירות ועדה בראשות שופט שתבחן את כל הסוגייה. משרד הפנים, על פי חוק, נותן את פנקס הבוחרים לכל רשימות המועמדים, אבל כנראה שצריך לנהל תהליכים של בקרה ומעקב אחר המידע שניתן כדי להימנע ממצבים כגון אלה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו