איסמאעיל הניה: מעבר רפיח פתוח בשנתיים האחרונות

מצור על רצועת עזה? מנהיג חמאס מודה שמעבר רפיח המחבר את עזה למצרים פתוח באופן יומיומי מזה שנתיים.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ז' באדר תש"פ

איסמאעיל הניה: מעבר רפיח פתוח בשנתיים האחרונות-ערוץ 7
איסמעיל הנייה
צילום: עאבד רחים קעטיב, פלאש 90

איסמאעיל הניה, מנהיג חמאס, אומר כי בשיחתו במוסקבה (שני) עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, נידונה עסקת המאה, יוזמת השלום האמריקנית, והפיוס הפנים פלסטיני.

בראיון לערוץ טלוויזיה רוסי אמר הניה, כי עמדת רוסיה עולה בקנה אחד עם עמדת הפלסטינית המתנגדת לעסקת המאה שאינה עונה לדבריו על דרישות המינימום הפלסטיניות.

בהתייחסו לסוגית הפיוס אמר הניה, כי חמאס פועלת להביא לקץ הפילוג ולשם כך נציגיה השתתפו בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה והיא הסכימה לביקור של משלחת מהגדה המערבית ברצועת עזה כדי לגבש תוכנית פעולה לסיכול עסקת המאה.

לדברי הניה הוא הציג בפני לברוב ארבע אפשרויות ליישום אחדות לאומית במחנה הפלסטיני והן: עריכת בחירות לנשיאות, לפרלמנט ולמועצה הלאומית הפלסטינית (המל"פ - הפרלמנט של אש"ף), כינוס המל"פ מחוץ לרמאללה, כינוס ישיבה של המזכירים הכלליים של הארגונים הפלסטיניים והקמת ממשלת אחדות לאומית.

עוד אמר הניה, כי סוגית הנשק של ארגוני המאבק הפלסטיניים לא נידונה בפגישתו עם לברוב, והוסיף כי חייבים להביא להסרת המצור מעל רצועת עזה.

הניה הגדיר את היחסים בין חמאס למצרים כאסטרטגיים וחשובים בציינו, כי מעבר רפיח המחבר את רצועת עזה למצרים פועל באופן יומיומי מזה שנתיים והסחר ההדדי שיפר את המצב הכלכלי משרדי הממשלה בעזה.

בנוגע להסדרה (הסכם רגיעה/ הפסקת אש) אמר הניה, כי האינטרס של העם הפלסטיני הוא לפעול בהתאם להבנות שהושגו עם ישראל, ואולם לדבריו ישראל אינה דבקה בהן ואינה מגלה יחס רציני באשר ליישומן.

הוא האשים את ישראל בהפרת ההבנות בפעולות החיסול, וארגוני המאבק הגיבו להפרות אלה מתוך הגנה על העם הפלסטיני.