ראובן ריבלין:
לא נרפה מהמשימה הקדושה - הבאת חללי צה''ל למנוחתם האחרונה

נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע.

ערוץ 7 , ז' באדר תש"פ

ריבלין, בנט ואדלשטיין בטקס
ריבלין, בנט ואדלשטיין בטקס
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים והניח זר הבוקר (שלישי) בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע.

בטקס שהתקיים בהיכל הזכרון בהר הרצל אמר ריבלין כי "רצה הגורל ולאבל הכבד על אהובכם שנפל, נוסף כאב על כאב: זהו ודאי הכאב הנורא מכל, כאבו של הספק, כאבו של הלא נודע.

"אני יודע כי מהיום בו התקבלה הבשורה הארורה על נפילתו של יקירכם לא מצאתם מנוח. ומתוך הידיעה הזאת, אני עומד כאן ומבקש להזכיר שביסוד עמידתנו כאן היום, נמצאת אמת אחת: חובתה של מדינת ישראל ושל העומדים בראשה לעשות כל שביכולתה, למען חיילינו שלא שבו מן הקרב. זהו חוב מוסרי מן המעלה הראשונה. אם תרצו זהו הקוד הציוני, האתי, שאסור שיישכח לעולם".

הנשיא הדגיש: "אנחנו מוכרחים לעשות כל שניתן כדי למצוא לחללינו שמקום קבורתם לא נודע, מנוחה נכונה. ולתת לכן, משפחות אהובות, מקום ממשי להניח עליו אבן, להתייחד ולבכות. מהלוחמים שלנו אנו תובעים מסירות, נחישות, יצירתיות, רעות ודבקות במשימה. והם תובעים מאיתנו כי נהיה ערבים ואחראים להם, ונפעל להשיבם מכל מקום ובכל מצב באותה המסירות, ובאותה הדבקות אותה תבענו מהם.

''לא הרפינו ולא נרפה מהמשימה הקדושה של הבאת חללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע למנוחתם האחרונה. עד שנשלים אותה במלואה, נוסיף להביא את כאבנו לכאן שנה בשנה למרגלות גן הנעדרים. יהי זכרם של בנינו, חללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע, ברוך ושמור בלבנו לעד", דברי ריבלין.

שר הביטחון נפתלי בנט אמר בטקס ״כל עוד אני בתפקיד, לא אנוח ולא אשקוט עד שיובאו כולם לקבר ישראל. זאת החובה שלי, שלנו, כלפיהם.

"הדבר גם נכון לבנינו שבידי החמאס. כשר הביטחון אני מחויב לפעול ולעשות הכל כדי להביא את הדר גולדין ז״ל ואורון שאול ז״ל לקבר ישראל. אנחנו פועלים ביצירתיות ובנחישות מול אויב אכזר, בכלים שלא תמיד מצטלמים הכי טוב, אבל אנחנו נלחץ על האויב בכל מחיר על מנת להשיבם''.

על רקע סיום מערכת הבחירות אמר בנט בטקס ''עברנו שנה וחצי לא פשוטות במדינה שלנו. אויבינו עלולים לפרש את מהמורות הדמוקרטיה הישראלית כחולשה ולנסות לאתגר אותנו בגבולנו הצפוני ובגבול עזה.

''צה״ל ימשיך לפגוע במי שמנסה לפגוע בנו, צה״ל ימשיך לשמור על אזרחי ישראל ולתת להם ביטחון. עוצמת צה״ל נמדדת לא רק בטווח הטיסה של מטוסינו, אלא בצדקת האמונה בלבבות חיילינו״, הדגיש שר הביטחון.