איך לעזור לילדים עם הפרעות קשב?

ילדיכם מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז? יש לכם דרך לעזור להם.

בשיתוף פרמה גורי , ח' באדר תש"פ

הפרעות קשב וריכוז
הפרעות קשב וריכוז
iStock

לילדים מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז קשה יותר להתמיד ולהתרכז בלימודים מאשר חבריהם אשר אינם סובלים מהבעיה. עיכוב בלימודים עשוי להשפיע על ההצלחה העתידית של הילדים ולגרום לתסכול גובר.

על מנת לאפשר שגרת לימוד איכותית וטובה חשוב להכין את הילד לקראת השיעורים והמבחנים, לרתום את המורים ביצירת סביבה תומכת ולחשוב על אסטרטגיות לימוד אפקטיביות.

לפניכם מספר טיפים לשיפור הלימודים אצל ילדים עם ADD ו-ADHD:

מעורבות הורית עושה הבדל גדול לילדים ולהישגים שלהם בלימודים ובחיים. הנוכחות של ההורה בחייו של הילד ומעורבות גם בתהליכי הלימוד, יכולה להעלות דרסטית את המוטיבציה ואת ההישגים.

חשוב לתכנן עם הילדים את הלו"ז היומיומי – להכין עמו את הילקוט ששום דבר לא יחסר, לשבת אתו על שיעורי בית וללוות אותו בהכנה למבחנים ולא לשכוח לעדכן את המורים בנוגע למצבו ולעמוד עמם בקשר בנוגע לקשיים והתקדמות בלימודים. במקרים מסוימים מומלץ להביא לילד עזרה גם מחוץ למסגרת הבית-ספרית, בין אם קבוצות למידה או מורה פרטי שיסייעו לו להדביק פערים.

כדאי גם להיוועץ גם עם מומחים מהן טכניקות הלימוד היעילות ביותר, האם ניתן לקבל תוספת זמן במבדקים והאם המורים יוכלו לאפשר לילד ללמוד בקצב שלו, במידה והוא זקוק להתרעננות בזמן השיעור.

נפלאות הלמידה החווייתית

לפעמים סגנון לימוד אחר או מסגרת לימוד אלטרנטיבית יכולים לסייע הכל תלוי בילד וביכולת הכלכלית ובהתאמתו למסגרת או לפתיחות המחשבתית של ההנהלה וצוותי ההוראה.

אפשר לנסות חלופות שונות כמו גם תרגולים ואימונים שיעזרו לו להפנים את החומר מקריאה בקול רם דרך סיכום דרך המחשב, משחקים באינטרנט או למידה בדרך של משחק בהשלמה ללימוד פרונטאלי, מבדקי זיכרון או עבודה לפי שיטת האסוציאציות.

אפשר ליזום הפסקות ארוכות יותר ולנסות לסייע לילד הסובל מהיפראקטיביות ו/או הפרעות קשה וריכוז ללמוד לשלוט באימפולסיביות ולמצוא את הדרך המטיבה עם הריכוז והמיקוד שלו.

תזונה חיונית להצלחה

ילדים רעבים מתקשים עוד יותר להתרכז ועל אחת כמה וכמה ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז, במיוחד אם התזונה שלהם אינה מאוזנת.

חשוב מאוד לשים לב לאוכל בימי לימודים: לצמצם צריכה של מזונות מעובדים ועתירי סוכר או חומרים משמרים ולבחון אילו ויטמינים ומינרלים חסר לילד על מנת להשלים אותם בתזונה או דרך תוספים. קיימות גם פורמולות של צמחי מרפא שיכולות לסייע במיטוב המיקוד. לא לתת לילדת שוקולד או קקאו שנחשבים כממריצים. אם הילד רוצה ממתק כדאי לתת לו מטריות חרובים שיש בכל פארם ובית מרקחת.

הפן ההתנהגותי והחברתי

פעמים רבות הקושי של הילד אינו ספציפית בלימודים עצמם אלא בכל מה שמסביב – האינטראקציה הבין אישית, קשיים חברתיים, אתגרים התנהגותיים. קיימות טכניקות שיוכלו לסייע לילד להתחבר טוב יותר עם בני גילו ובמקביל חשוב למצוא גם מסגרות א-פורמליות שיסייעו לו ביצירת קשרים כמו למשל, חוגים ופעילויות ספורטיביות.

בתור הורים יש לכם את הכוח להשפיע לטובה על איכות חייו של הילד בכל ההיבטים הן הלימודיים והן החברתיים. תוכלו לנסות עד שתמצאו את הדרך הנכונה עבורכם ועבור הילד.

פרמה גורי מציעה כתבות מקצועיות נוספות בנושא הפרעות קשב וריכוז. להבחנה בין תופעת ADD ו ADHD היכנסו למאמר הבא. בנוסף, היכנסו למידע על דרכים להתמודדות עם היפראקטיביות אצל ילדים.