סיעת ימינה
סיעת ימינה צילום: דוברות

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳ מודאג מהאפשרות לפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו יחתור להקמת ממשלה עם בני גנץ וחברי כנסת מ״כחול לבן״, בלי יעלון ולפיד.

סמוטריץ׳ מבסס את החשש שלו על הודעת גנץ מהבוקר (שלישי), ממנה עלה שהוא אינו שולל כניסה לממשלת נתניהו.

שר התחבורה מעריך כי ״מבחינת גנץ התייבשות באופוזיציה משמעותה התפרקות של כחול לבן והדחה כמעט וודאית שלו מראשותה. ולכן זו לא אופציה. אין לו דרך להבטיח שלא תהיה חבירת ח"כים בודדים ממחנה השמאל לממשלת נתניהו וזה סיכון שהוא לא יכול להרשות לעצמו לקחת".

שר התחבורה כותב: ״לגנץ יש שלושה סולמות טובים לרדת מהעץ ולהצדיק כניסה לממשלת נתניהו למרות הבטחות הבחירות: 1) לביבי אין חסינות. הוא מנהל מאבק על חפותו בבית המשפט וזה לגיטימי. 2) יש היום "הזדמנות היסטורית" לקבוע את גבולות הקבע של מדינת ישראל במסגרת מימוש תכנית טראמפ, ורק אם הוא יהיה בממשלה התכנית תמומש ולא רק הריבונות. 3) בזכות כניסה שלו לממשלה 'סמוטריץ' ופרץ' ישארו בחוץ. אחרת הם בפנים. אם הוא בממשלה במקומם הוא "מציל" את מערכת המשפט, ועוד ועוד״.

סמוטריץ׳ מעיד כי נתניהו רוצה לממש את תכנית טראמפ על שני חלקיה - החלת ריבונות והקמת מדינה פלשתינית מפורזת. ״בשביל זה הוא צריך את גנץ ולא אותנו. יש בהחלט חשש שנתניהו ירצה בשלהי כהונתו להירשם בספרי ההיסטוריה כמי שהביא "הסכם מדיני היסטורי" ומימש את "חזון בר אילן".

״גם תיקונים היסטוריים במערכת המשפט הוא לא באמת רוצה לעשות, וגם את זה ממשלה עם גנץ משרתת - יהיה לו את מי להאשים בכך (ע"ע כחלון...). ובכלל, כידוע, נתניהו "לא מת" עלינו בקואליציה״.

לכן, מסביר סמוטריץ׳, התרחיש הסביר הוא שגנץ 'מתפרק' מלפיד ויעלון והופך לשר ביטחון בממשלת נתניהו עם 15 הח"כים שלו.

"אם נתניהו בונה על זה שבנט יוכל לחיות בממשלה כזו, כך שהוא לא יצטייר כמי שבגד בציונות הדתית, אלא השאיר בחוץ רק את 'הסמוטריצ'ים' (הוא עשה את זה כשהשאיר את האיחוד הלאומי בחוץ ב-2009) ושתהיה לו ממשלת תהליך מדיני רחבה עם 'פיוס לאומי' וכו', נכונה לו אכזבה. מהיכרותי ושיחותיי הרבות עם בנט אין שום מצב בעולם שהוא מפנה עורף לציונות הדתית ולערכיו הלאומיים וחובר למהלך כזה".

סמוטריץ׳ ציין, "ביבי יוכל כמובן לעשות את זה גם בלי בנט, אבל ציבורית הוא ייראה רע מאוד. בממשלה כזו, וכשאנחנו רק 6 מנדטים, יהיה קשה מאוד לעצור הקמת מדינה פלשתינית אלא אם הליכודניקים יעמדו מול נתניהו ויציבו בפניו קווים אדומים".

צפו: הפעילים חוגגים עם סמוטריץ' והרב פרץ דוברות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו