כשרים ופתוחים בשבת: מסעדת "באב אל ימן" עתרה נגד הרבנות הראשית

בעלי מסעדת באב אל ימן דורשים לתקן את האפליה בה נוהגת הרבנות ולאפשר הענקת תעודת כשרות למסעדות  שפועלות בשבת ללא חילול שבת:

ערוץ 7 , ח' באדר תש"פ

מסעדה. אילוסטרציה
מסעדה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בעלי מסעדת ''באב אל ימן'' בירושלים, הפתוחה בשבת אך מקפידה על קיום הלכות הכשרות, הגיש היום (רביעי) עתירה מחודשת לבג''ץ נגד הרבנות הראשית והחלטתה שלא להעניק לו תעודת כשרות.

בעתירה מבקש הבעלים, באמצעות בא כוחו עו"ד אלעד לוביץ׳ מתנועת נאמני תורה ועבודה, ''לקבל תעודת כשרות כמו בתי מלון הפועלים בשבת ולהשוות את המסעדה לסניף מקדונלדס בנתב״ג, שקיבל תעודת כשרות מן הרבנות, למרות שפתוח בשבת״.

כזכור, לפני מעט יותר מחודש קרא בג״ץ לעותר להגיש מחדש את עתירתו ופסק הוצאות משפט לטובתו, שכן העתירה הוגשה לפני שמועצת הרבנות הגישה את תשובתה לבקשת המסעדה לקבל כשרות.

היום כאמור הוגשה מחדש העתירה ובה נכתב: ״׳באב-אל-ימן׳ איננה מסעדה רגילה. מדובר במקום בעל ערך חברתי-תרבותי-יהודי אשר מבקש לשמש זירה של תוכן לצד עונג שבת, עבור מגוון הקהלים המתגוררים בירושלים.... השמירה על הלכות הכשרות והשבת איננה עניין עסקי נלווה לפעילות, אלא מרכיב מהותי באופי המקום שמארח בו דרך קבע תושבים ירושלמים שומרי שבת ושומרי כשרות, לצד כאלה שאינם.

"במהלך התקופה בה פעל עד היום, היווה באב-אל-ימן בית לירושלמים רבים, צעירים בעיקר, אשר בזכותו התאפשר להם לסעוד סעודת שבת באווירה נעימה תוך שמירת שבת.

"באופן אבסורדי, תרמילאי ישראלי יכול לשוטט בכל העולם... ולמצוא כמעט בכל מקום אפשרות לסעוד סעודת שבת... תוך שהתשלום מוסדר לפני או אחרי השבת. דווקא במדינת ישראל ובירושלים בירתה, נתקלים צעירים אלו במחסור בפתרון עבורם. למרבה האירוניה, במקום שהרבנות הראשית תסייע למלא את הריק שנוצר, היא זו שכופה אותו".

עוד נכתב בעתירה כי ''סירובם הקטגורי של המשיבים ליתן תעודת הכשר לבית העסק של העותר חורגת מן הסמכות המוקנית להם בחוק וסותרת את הפסיקה בנושא. על המשיבים להתחשב אך ורק בדיני הכשרות בבואם להחליט אם להעניק תעודת הכשר. המשיבים לא טענו כלפי העותר טענות בתחום דיני הכשרות, ותלו את סירובם בשיקולי מדיניות.

''הנוהל האוסר על מתן כשרות לבתי עסק הפועלים בשבת ב׳מתכונת של בתי מלון׳ הוא נוהל פסול היות שתכליתו קידום מדיניות בנוגע לאופי השבת, וזוהי חריגה ממתחם השיקולים שנקבע בחוק.
החלטת מועצת הרבנות הראשית בערר שהגיש העותר לא ביססה את הסירוב ליתן תעודת הכשר על נימוקים הנובעים מדיני הכשרות, כנדרש בחוק. ההפלייה הבוטה בין מסעדות בנתב"ג הפועלות בשבת תוך שהן מקבלות תעודת כשרות, לבין בית העסק של העותר – מלמדת שאין מכשול הלכתי המונע מתן כשרות לבית העסק״, כתבו העותרים.