הצבעת אי אמון

מנהיגי ימינה איבדו את אמון הציבור הדת"ל בשל התמקדות בשאלות פרסונליות במקום בניית דרך רעיונית. כעת צריך למצוא את הדרך לתיקון.דעה

עדי ארבל , ט' באדר תש"פ

הצבעת אי אמון-ערוץ 7
עדי ארבל
צילום: מירי שמעונוביץ

בבחירות 2013 הצביעו למפלגת הבית היהודי כמעט 350 אלף אזרחים. בבחירות 2015, למרות העלייה בשיעור ההצבעה, ירד המספר ל-284 אלף. בבחירות 2019 הראשונות, קיבלו הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין יחדיו כ-300 אלף קולות, שמהם ניתן להוריד כ-80 אלף מצביעי עוצמה יהודית (כפי שיוכיחו הבחירות לאחר מכן). בבחירות 2019 השניות, מספר התומכים במפלגת ימינה (שלכל דבר ועניין הייתה אותה גברת בית יהודי ב-2013 ו-2015 בשינוי אדרת) הסתכם ב-260 אלף בלבד.

בבחירות 2020, למרות אחוז ההצבעה הגבוה, ירד מספר המצביעים לבית היהודי, סליחה, ימינה, לשפל של 240 אלף קולות. עד כמה גדול הכישלון של הבית היהודי על צורותיו השונות והמשונות בשלושת סבבי הבחירות התכופים של השנה האחרונה, ניתן להמחיש גם באמצעות השוואה למספר הקולות שקיבל אביגדור ליברמן. לגומה, במערכת הבחירות הנוכחית גרפה ישראל ביתנו לא פחות מ-260 אלף קולות! רוצה לומר, מפלגת מחאה לא-חשוב-על-מה (פעם אנטי חרדי, פעם אנטי ערבי ופעם אנטי ביבי), ושלא בטוח שרוב מצביעיה בכלל יודעים מי מספר 2 ברשימת המפלגה, קיבלה יותר קולות ממפלגה שאמורה להיות פאר אידיאולוגיית הימין.

אז זהו שלא. בחירות 2019 ו-2020 הוכיחו שמפלגת הציונות הדתית התנתקה מהציבור שלה והעמידה את האישי לפני הרעיוני. כשנפתלי בנט הבטיח "משהו חדש מתחיל" ב-2013, הציבור התחבר למשהו, ולא רק למישהו החדש.

אלא שבכל מערכות הבחירות האחרונות היה נראה שהאישי גבר על הכול. מפיצול של הרגע האחרון וקמפיין מוזר שעיקרו הוא "בנט לביטחון, שקד למשפטים", דרך הצנחה של הרב רפי פרץ (ובהמשך גם מועמדים נוספים) באמצעות ועדה מסדרת, ועד אי קיום כל הליך של פריימריז אמיתיים באף מסגרת מפלגתית של הציונות הדתית לאורך שלושת סבבי הבחירות האחרונים. לכל אלה חברו זגזוגים וחבירות תוך מיני דילים משונים בין הרב פרץ לבן גביר ובין בנט לסמוטריץ'. וכל זה מעל הראש של הציבור שאמור להגיע לקלפי ולבחור טב.

נדמה שמנהיגי מפלגת הציונות הדתית שכחו בבחירות האחרונות שהם מובילים ציבור שקודם כול חשובה לו הדרך הרעיונית. במקום ליצור בידול רעיוני מיתר מפלגות בלוק הימין הם היו עסוקים בבית היהודי/הימין החדש/איחוד מפלגות הימין/ימינה במאבקים אישיים וכיפופי ידיים. קרבות הבוץ בין כל המועמדים היו בעוכרי המפלגה ופגעו מאוד באמון של מצביעי המפלגה בראשיה.

דרך אחת לבנות את האמון מחדש עם קהל הבוחרים הפוטנציאלי היא קיום פריימריז רחבים ומאוחדים לכלל המפלגות, בלי שריונים ובלי הצנחות, וכמה שיותר מהר. במקביל, מי שרוצה לבחון את דרכו במסגרת פוליטית חדשה או אחרת, טוב וראוי שיעשה זאת, אבל תוך בניית תשתית תפעולית ורעיונית ברורה. אפשר להתחיל עכשיו. לכו תדעו אם ומתי יתרגשו עלינו הבחירות הבאות.

הכותב הוא מנהל הפורום לחברה האזרחית