להחזיר את הכוח לציבור

המנדט ה-61 של גוש הימין נעלם בגלל התפוגגות אמון הציבור הדת"ל בנבחריו. עלינו לצאת למפקד שיחזיר את ההובלה לידי הציבור עצמו. דעה

איתי גרנק , י"א באדר תש"פ

להחזיר את הכוח לציבור-ערוץ 7
איתי גרנק
צילום: חזקי ברוך

תמונת המצב של תוצאות הבחירות מעלה שגוש הימין לא הצליח להביא את המנדט ה-61. הציונות הדתית הייתה יכולה להביא את המנדט החסר לגוש הימין, אם הייתה מתאחדת למפלגה אחת ומקיימת פריימריז פתוחים.

עשרות אלפי קולות שהיו איתנו בשנת 2013, כאשר נערכו פריימריז וקיבלנו 12 מנדטים, נדדו לכחול לבן. רק בעיר אפרת, למשל, כחול לבן קיבלו 300 קולות. אומנם רוב הקולות ברחו למפלגות אחרות בגוש, אך ההערכות מדברות על לפחות מנדט מהקולות הללו לכחול לבן. אנחנו כבר לא מדברים על תומכי עוצמה יהודית, שזרקו את הקול לפח או לא באו להצביע כמחאה.

לציונות הדתית יש אידיאולוגיה וחזון שמובילים בכל חלקי החברה – בצבא, בתקשורת, בהתיישבות, באקדמיה ובתעשייה, ורק בפוליטיקה אנחנו מפוצלים לרסיסי מפלגות שתמיד רבות ברגע האחרון על כיסאות ומיקומים. כוחנו באחדותנו ורב המשותף על המפריד. כשנהיה מאוחדים בפוליטיקה, דרכנו המיוחדת תישמע גם בכנסת.

לפני הבחירות עשינו הכול כדי לגרום למפלגות להתאחד. במהלך המפגש עם כל ראשי המפלגות וחברי הכנסת, הבנו שהדרך היחידה לאחד את מפלגות הציונות הדתית תלויה בנו – בציבור. ברגע האמת כל אחד מראשי המפלגות מונע משיקול אישי, מאלו שתומכים באיחוד ופריימריז בגלל שהם פופולריים עד אלו שאינם תומכים כי אינם פופולריים. אני לא כותב זאת לגנותם, מדובר באנשים ערכיים ונציגי ציבור מובחרים. אך טבעי שברגע האמת, על מנת להיות בכנסת ולהשפיע, כל אחד חושב בעיקר על מיקומו, ולכן עלינו להחזיר את הכוח לידיים שלנו – הציבור.

כשבועיים לפני הגשת הרשימות התחלנו מפקד בציונות הדתית. באופן פלאי, בתוך ימים ספורים יותר מ-5,000 איש התפקדו ושילמו דמי חבר של 18 שקלים. ביניהם רבנים רבים ואנשי ציבור חשובים בציונות הדתית. הציבור צמא למפקד גדול שבו הוא בוחר את נבחריו שיממשו את חזונו הגדול.

כולנו זוכרים את הימים האחרונים של הגשת הרשימות ואת הבושה שאחזה בנו בשל ההתנהלות של נציגינו. הפרת ההסכמים, סגירת דילים מאחורי הגב, הדחת מי שנבחר על ידי חברי המרכז ללא סיבה, הוספת עוד מפלגה לרשימה כדי לעקוף את התקנון וחברי המרכז ועריקה ממפלגה למפלגה כדי לשפר מיקום. ההתנהלות הזאת גרמה לרבים מאנשי הציונות הדתית להצביע למפלגות אחרות בגוש ומחוצה לו.

כשהוגשו הרשימות היה ברור לנו שצריך להמשיך בכל הכוח את הרוח הגדולה שהתגלתה אצל הציבור, אך היה גם ברור שצריך לחכות עד הבחירות. המטרה היא שהציבור יאחד את המפלגות ויוביל. מאות כבר התנדבו לקיים חוגי בית מתוך מטרה להגיע למפקד ענק של עשרות אלפים. כך נבחר את נבחרינו בעזרת אפליקציה ייחודית שמאמתת תעודת זהות עם סלפי של הפנים. כאשר כל מתפקד יוכל להוריד את האפליקציה, כמו שכבר עשו אלפי אנשים, נהיה מוכנים ליום פקודה. בינתיים נקיים כנסים על חזון הציונות הדתית – בביטחון, בחינוך, ברווחה ובהתיישבות, ונקיים הצבעות בעזרת האפליקציה.

את כל הטוב הזה יממן הציבור בעצמו, כמו שעשינו עד היום, וכך נהיה תלויים אך ורק בעצמנו. בעזרת סכום קטן שכל מתפקד ישלם, נממן את הפעילות בעצמנו ונחרוש את הארץ. נפסיק לחשוב שהכול תלוי בנבחרי הציבור. לנו יש את הכוח להחזיר את אמון הציבור. רק אם נצרף את הציבור בעצמו למהלך הגדול שהתחלנו וכולנו נהיה שותפים, נמצא את עצמנו בבחירות הבאות עם מפלגה שבזכותה גוש הימין ינצח. כי כשהציונות הדתית מאוחדת, השמיים הם הגבול.

הכותב הוא ממובילי מיזם 'כוחנו באחדותנו'