בשם ה' נעשה

הייצוג הנמוך של הציונות הדתית בפוליטיקה דורש שינויים במסגרת, אבל גם בתוכן: עלינו להדגיש כי המייחד אותנו הוא תורת ארץ ישראל. דעה

בצלאל סמוטריץ' , ט' באדר תש"פ

בשם ה' נעשה-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: קובי ריכטר/TPS

קשה לדעת ברגעים אלה אם אכן תקום ממשלת ימין טובה או לא. אנחנו באירוע מורכב שצריך יהיה לנהל בשום שכל. מה שכן ברור הוא שהייצוג הפוליטי של הציונות הדתית במשבר. הסברים ותירוצים טכניים לתוצאה של שישה מנדטים בלבד יכולים להיות למכביר. אבל כל אלה אינם הסיבה האמיתית.

בציבור הציוני-דתי יש רוח גדולה ומוטיבציות בלתי נגמרות של הובלה, לקיחת אחריות ופריצת דרך. תזכורת מרשימה ומעודדת לכך קיבלנו בהתגייסות האלפים הרבים, במסגרת מבצע ימינהמונים שזכיתי להוביל, שיצאו אל הרחובות ביום הבחירות והוציאו את מצביעי הימין אל הקלפי. אבל לא הצלחנו להביא את הרוח הגדולה הזאת אל הפוליטיקה הציונית-דתית, ולכן נשארנו קטנים.

כדי שזה יקרה אנחנו צריכים להתחדש בתוכן ובמסגרת. נתחיל דווקא מהמסגרת, משום שלכאורה הדברים פשוטים וברורים. אין היום שום הצדקה לקיומם של פיצולים ותת-מפלגות בציונות הדתית. הפיצולים האלה גוזרים עלינו כיפופי ידיים ומאבקי כוח בכל פעם שצריך להרכיב רשימה וזה נראה רע, משאיר טעם רע וממש לא עושה חשק להצביע ולהיות חלק.

הגיעה העת למיזוג מלא של כל המפלגות בציונות הדתית למפלגה אחת. לצאת למפקד המוני שיחזיר את הרוח ותחושת השותפות ואז לבחור הנהגה בצורה דמוקרטית. קראתי למהלך הזה עוד לפני הבחירות האלה ולצערי לא נעניתי. אם לא עכשיו אימתי.

לא נעשיתי חסיד גדול של הפריימריז. אני עדיין חושב שזו שיטה שלוקה בחוסרים רבים. אבל בעת הזאת לא נראה שיש דרך אחרת. פריימריז יאפשרו לציבור להרגיש שייך ומעורב, והם גם הדרך היחידה לתת ביטוי לגוונים השונים של הציונות הדתית ולהעניק לכל אחד מהם את המשקל הראוי לו בהתאם לגודלו.

הבית היהודי והאיחוד הלאומי חתומות, במסגרת הסכם הריצה המשותפת שנחתם בליל הגשת הרשימות, על נספח מיזוג שקובע תהליך מיזוג ובחירות מסודר. אני מקווה מאוד שהבית היהודי תקיים את ההסכם וביחד נצא לדרך חדשה עם כללי משחק ברורים. אני אעשה בעזרת ה' ככל יכולתי כדי שכך אכן יהיה. בנט ושקד יצטרכו להחליט האם הם רוצים לחזור באופן מלא לציונות הדתית, למזג גם את הימין החדש אל המפלגה המשותפת ולהתמודד במסגרתה, או לשמר את הסטרטאפ שלהם לזמן שבו יבשילו התנאים למפלגת ימין כללית מימין לליכוד. כך או כך, לציונות הדתית צריכה להיות מפלגה אחת, גדולה ומאוחדת, שכולם ירגישו בה בבית.

ומכאן אל הסוגייה העיקרית, הלוא היא התוכן של המפלגה הדתית-לאומית: אני מאמין בכל מאודי בצורך הקריטי בקיומה של מפלגה ציונית דתית. בראש ובראשונה כי אני מאמין בצורך הקריטי בקיומה של ציבוריות ציונית דתית - ערכית, חינוכית ופרקטית.

בשנים האחרונות הציבוריות הזאת מאותגרת מאוד, מבית ומחוץ. השיח הפוסט-מודרני שדוגל באינדיבידואליזם קוסמו-פוליטי חודר גם אלינו ומפעיל כוח משיכה עצום החוצה. המתקפות הרבות מבחוץ, וכך גם הקושי להכיל שונות ומחלוקות מבפנים, כל אלה מקשים מאוד על שימור השייכות המגזרית שלנו. משום כך אנחנו חייבים לשמר מדורות שבט של זהות ושייכות שיהוו משקל נגד לכל הכוחות הפועלים עלינו. מסגרת פוליטית יכולה וצריכה להיות מדורת שבט מרכזית, כזו שאפשר יהיה לבנות סביבה גאוות יחידה, הזדהות ורצון להיות שייך. אבל, וכאן הנקודה העיקרית, גאוות יחידה חייבת להיבנות סביב משהו אמיתי ומייחד. היא לא יכולה להיבנות סביב חיקוי של מפלגות אחרות.

זכות הקיום, וחובת הקיום שלנו, נשענות על היותנו מפלגה דתית שנושאת את הקודש והתורה במדינת ישראל. ציונות יש הרבה, ודתיות יש הרבה. אבל ציונות דתית יש רק אחת. תנועה שחיה את מדינת ישראל כהופעה מחודשת של תורה, כדבר ה' שמתגלה אלינו בהווה דרך תחיית האומה בארצה, יש רק אחת. זה התוכן שלנו וזה גם המכנה המשותף הרחב לכל בני ובנות הציונות הדתית לגווניה. לא נוכל לבנות את עצמנו כימנים יותר מהליכוד או חברתיים יותר מש"ס, גם אם זה נכון, וזה נכון. לא כי יש לנו בעיית שיווק או תקשורת עוינת, פשוט כי זו לא באמת הנקודה שמייחדת אותנו.

כל אלה הן תוצאות של העובדה שיש לנו תורת ארץ ישראל שעליה אנחנו נשענים, וממילא יש לנו עמוד שדרה אמין שאפשר לסמוך עליו. זה התוכן שאליו נוכל לקרוא אל הדגל וסביבו נוכל לגבש את הציונות הדתית מתוך הזדהות עמוקה, שייכות, אחריות ומחויבות. הרצון של השנים האחרונות לפתוח את השורות ולהביא קהל חילוני בלבל וטשטש את האמת הזאת, וככה לא נצליח. אנחנו מפלגה דתית, נקודה. כשבשם ה' נעשה, גם בעזרת ה' נצליח.