בהלת הקורונה: זוהי אזעקת אמת

משבר הקורונה הוא כבר לא מהתלת פורים. הקטסטרופה אליה נקלעו חברות התעופה הישראליות היא רק פרומו למה שמחכה למשק כולו מעבר לפינה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ח' באדר תש"פ

משבר הקורונה הוא כבר לא צחוק. המשבר עשוי להתברר כאירוע המשמעותי ביותר עד כה בעולם במאה ה-21. יותר מה-11 בספטמבר 2001.

רצינו גלובליזציה וקיבלנו הישר בפנים את הצד האפל שלה. מחלה שהחלה אי שם בסין ומאיימת לשתק למשך חודשים את כלכלת העולם. תחשבו רגע על מדינת ישראל.

חברות התעופה הישראליות כבר על סף קריסה. אל על פיטרה השבוע 20 אחוז מהעובדים, וזה בטח לא הסוף. ארקיע וישראייר באותה צרה בדיוק.

אבל זה לא רק ענף התעופה. ישראל היא משק קטן ומפותח, זה אומר שהיא מבוססת לחלוטין על סחר עם העולם, יבוא ויצוא. אם המסחר של ישראל עם העולם ישתבש גלגלי המשק יתחילו מהר מאוד לקרטע.

הרבה מאוד מוצרים כבר לא יהיו על המדפים. אבל גם זה רק חלק מהסיפור. מה המשמעות למשק הישראלי של 100 אלף איש בבידוד ביתי, ומה יקרה כשנגיע לחצי מיליון? מה יקרה לעסקים שיתמוטטו? מה יקרה למקומות העבודה שיפסיקו לתפקד? מי יחזיק את המדינה פועלת במצב כזה? מי, אם בכלל, יהיה מסוגל לפצות על כל הנזקים הללו?

וברמה הבריאותית: האם מערכת הבריאות מסוגלת להתמודד עם מספר גבוה של חולים? האם יש מספיק מיטות אשפוז בבידוד לכל החולים הצפויים? מה יקרה כשיתחילו להתגלות בישראל מקרים קשים? כמה מיטות אישפוז בטיפול נמרץ בבידוד יש בישראל? איך תתמודד המערכת עם מאות חולים כאלו ואולי גם אלפים? כיצד בכלל אפשר להתכונן לאירוע בריאותי בסדר גודל שכזה?

יש המון שאלות שאין להן כרגע מענה והמצב בכלל איננו פשוט. לא מדובר בתבהלה חסרת בסיס, מדובר בסוגיה שצריך להבין את משמעותה ואולי גם להיערך אליה ברמה האישית. להיזהר ולהישמר. אז נכון, העולם עבר מגיפות ומשברים חמורים מזה, אבל בהחלט לא מדובר בעוד ספין. החששות אמתיים והמחלה בסוף תפרוץ גם בישראל. היערכות נכונה ושמירת הכללים יוכלו אולי רק למתן אותה.