מפקד זרוע הים בטקס סיום קורס חובלים: "צאו, הפליגו ושובו בשלום לנמל הבית"

הרמטכ"ל מפקד זרוע הים השתתפו בטקס המחזור ה-140 של קורס החובלים היוקרתי בצה"ל.

ערוץ 7 , ח' באדר תש"פ

מפקד זרוע הים בטקס סיום קורס חובלים: "צאו, הפליגו ושובו בשלום לנמל הבית"-ערוץ 7
טקס סיום קורס חובלים
צילום: דובר צה"ל

במעגן דרור שבבסיס חיפה התקיים היום (רביעי) טקס סיום קורס חובלים מחזור 140.

הטקס נערך במעמד הרמטכ"ל אביב כוכבי, מפקד זרוע הים האלוף אלי שרביט וקציני סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים.

קורס החובלים הוא קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי המכשיר את דור המפקדים הבא של זרוע הים העתידים לפקד בכלי השיט המתקדמים: ספינות הטילים, כלי הביטחון השוטף והצוללות. הקורס נמשך למעלה משנתיים וכולל הכשרה לתפקיד הקצין הלוחם בים ולימודי תואר אקדמאי באוניברסיטת חיפה.

הרמטכ"ל אמר בטקס כי "הבסיס לכל מבצע והמצפן של כל חייל ומפקד יחידה בצה"ל כולו הוא המצפן הערכי. יושר, הגינות וממלכתיות הם השלד של צה"ל. הם שמאפשרים לו לעמוד יציב, הם שמאפשרים לו להישאר זקוף והם שהופכים אותו לארגון מופת".

"צה"ל הוא ארגון ערכי שאחדות המטרה ויושרה מאפיינים אותו. ארגון ערכי, אינו חף מטעויות, וארגון מופת אינו נטול שגיאות. אך ארגון מצוין הוא זה הבודק את עצמו, חוקר את עצמו, לומד ומשתפר. כך גם קרה במספר אירועים שהתרחשו לאחרונה. בכל המקרים, התקלות והפערים דווחו על ידי המפקדים במעלה השרשרת, עד אלי. בכל המקרים התנהלו תחקירים ביוזמת צה"ל, בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, ובכל המקרים ננקטו פעולות חדות אישיות וארגוניות כאחד".

כוכבי ציין כי התחקירים המעמיקים נעשו גם בנושא נתוני הגיוס. "כך גם היה בנושא נתוני גיוס החרדים. צה"ל הוא זה שגילה את הפערים והוא שמינה צוות בדיקה. צה"ל עמד וצה״ל טיפל. אנחנו סיימנו לתחקר וללמוד, אך האירוע לא הסתיים. שערי הבקו"ם הם מראה של החברה הישראלית, מראה המשקפת מי מתגייס ומי נעדר, מי נושא בנטל הביטחון ומי לא. מי שנדרש להכריע בסוגיות אלו איננו צה"ל. אלו החלטות שצריכות להתקבל על ידי החברה והמדינה".

"צה"ל יפעל בהתאם לחוק והנחיות הדרג המדיני, יקבל בברכה כל נער ונערה, ויעשה הכל לשלבם בהתאם, אך מי שצריך להביאם לשערי הבקו"ם הם החברה והמדינה. אנחנו נעמוד בפתח השער, עם מדים, נעלי צבא ונפש חפצה. צה"ל ינקוט בגישה של אחריות מרחיבה ויסייע ככל הנדרש. ואתם, החובלים החדשים, בחרתם במסלול חייכם החדש מתוך רצון חופשי ותחושת אחריות כלפי מדינת ישראל", סיכם הרמכ"ל.

מפקד זרוע הים, האלוף אלי שרביט, אמר למסיימי הקורס, "בעוד מספר ימים תמצאו את עצמכם בליבה של עשייה מבצעית ענפה, אשר רובה ככולה נעשית בשקט ובצנעה, אך השפעתה רבה ואולי למעלה מכך, על ביטחונה של מדינת ישראל. אתם תפעלו במרחבי הפעולה הקרובים והרחוקים החיוניים לעליונותה הימית של מדינת ישראל, תהיו שותפים בביצור כוחה, בחיזוק גבולותיה, בשמירה על נכסיה החיוניים ביותר ובאבטחת שלומם של אזרחיה".

"אנו מצפים מכם ללמוד את רזי המקצוע הצבאי, לשלוט בתורת הלחימה ובתרגולות, להכיר כל חלק קטן, ולשים לב לשינויי הגלים. אך לא פחות מכך, אנו מצפים מכם לשים לב לכל שינוי המתרחש ברחשי ליבם של פקודיכם. צאו, הפליגו, הנהיגו ושובו תמיד בשלום לנמל הבית", דברי שרביט.