ההפגנה נגד נתניהו שארגנה התנועה לאיכות השלטון
ההפגנה נגד נתניהו שארגנה התנועה לאיכות השלטון צילום: קובי ריכטר/TPS

התנועה לאיכות השלטון שלחה הבוקר (חמישי) מכתב ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין ולח"כ עופר שלח.

הרקע הוא יוזמתם של ח"כ שלח וגורמים נוספים לקדם חוק בכנסת הנוכחית, אשר ימנע מח"כ בנימין נתניהו לקבל את תפקיד הרכבת הממשלה.

לטעמה של התנועה, כותבים עורכי הדין תומר נאור והידי נגב, קידום מהלך המבקש לתקן את חוק יסוד-הממשלה בהליך בזק, אינו יכול לעמוד. הליך חקיקה, ועל אחת כמה וכמה כשעסקינן בחקיקת חוק יסוד, ובנושא שנוי במחלוקת, נדרש לעבור הליך חקיקה תקין, הכולל שיח ובחינה מדוקדקים.

עוד כותבת התנועה כי אין לשנות את חוק יסוד הממשלה בהליך בזק בטרם התייצבה כנסת וממשלה. הדבר אף עלול להוות תקדים מסוכן להמשך, ולפגוע בלב העקרונות הדמוקרטים של מדינת ישראל.

שינוי חוק יסוד הממשלה, בעת הזו, משנה את כללי המשחק "תוך כדי המשחק", ומקדם חקיקה פרסונאלית, הפוגעת במועמדים אחרים ובמרקם הדמוקרטי, פוגעת באופן אנוש בעקרון שלטון החוק, פוגעת באמון הציבור בנבחרי הציבור ומותירה בלבו ספק בהיותם נאמניו של הציבור ואף פוגעת באופן קשה ביותר באמון הציבור במערכת המשפט ואכיפת החוק.

עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה מסר "אנחנו דורשים מחברי הכנסת לפעול בדרך שתחזק את הממלכתיות, תבטיח את יסודות הדמוקרטיה, ותחזק את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט בישראל, ובנבחרי הציבור, ולא לקדם חקיקה פרסונאלית זו בעת הזו, טרם התייצבה כנסת קבועה תחת ממשלה קבועה".