"לדאוג לבתי כנסת מיוחדים לנזקקים לבידוד"

המקובל הרב יצחק בצרי קורא לרשויות המדינה לקראת שבת 'זכור' ופורים לדאוג למקומות תפילה מיוחדים למי שמצוי בבידוד.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' באדר תש"פ

"לדאוג לבתי כנסת מיוחדים לנזקקים לבידוד"-ערוץ 7
הרב יצחק בצרי
צילום: מרים צחי

רבבות בני אדם נכנסים למעגל הבידוד בכל יום, בעקבות הרחבת הוראות ההתגוננות מפני נגיף הקורונה שפרסם משרד הבריאות.

המקובל הרב יצחק בצרי חושב שדווקא כעת, לפני שבת 'זכור' ופורים, יש לתת את הדעת ולהקים בתי תפילה מיוחדים לנזקקים לבידוד.

"אנחנו צריכים להבין שהשבת מיוחדת מאוד והיא אחת היחידות בשנה שבתי הכנסת מלאים עד אפס מקום. כי כולם מבינים שקריאת התורה של פרשת 'זכור' היא מצווה מהתורה. אני שומע היום על אלפי אנשים שלא יכולים לצאת מהבתים, בגלל הבידוד, ולא יוכלו להגיע לבתי הכנסת".

"הממשלה צריכה לפעול בדיוק כפי שפעלה בבחירות. כמו שנפתחו קלפיות מיוחדות למי שנמצאים בבידוד, יש להקים מוקדי תפילה שאליהם יוכלו להגיע באופן מבוקר אנשים המצויים בהסגר ויוכלו לשמוע את קריאת התורה של פרשת זכור", מוסיף הרב.

לדבריו, משרד הבריאות צריך לדאוג גם לנושא של בתי הכנסת, כי באמצע השבוע הבא פורים וקריאת המגילה היא אחת המצוות שהחלק המרכזי שלה הוא פרסום הנס. אני מאמין שהחולים עצמם בנגיף פטורים ואסור להם לצאת. אבל עבור אלה שמצויים בבידוד, יש חובה להקים מקום שיוכלו להתפלל בו. שר הבריאות הוא אדם שומר תורה ומצוות למהדרין ומחובתו לעשות את הדבר הזה".

עם זאת, הרב מסייג ואומר כי מי שהדבר יוצר עבורו בעיה, אסור שיצא מהבידוד. "כמובן שמי שלא יצליח, פטור ואסור לו לצאת מביתו, כי הוא עלול לגרום נזק איום ונורא. חלה עלינו החובה להישמע לכל הוראות משרד הבריאות. אסור שאיש יעשה דין לעצמו ואנחנו חייבים להיזהר ולהישמר".

הרב בצרי גם מציע שתי הנהגות שלדעתו אימוצן יכול לסייע במיגור הנגיף. "דוד המלך, כך מופיע במדרש, שבזמן שפרצה מגיפה בירושלים הוא תיקן שבכל מקום יקפידו על העניין של מאה ברכות בכל יום והוא מציין שזה מסוגל לסלק את המגיפות. אמנם מי שתיקן את תקנת מאה הברכות הוא משה רבנו, אבל דוד המלך זירז זאת".

"בנוסף, אני רוצה להזכיר שבאירופה היתה מגיפה בשנת 1847 והיהודים כמעט לא נפגעו. מה שהתברר הוא שהיהודים מקפידים על ענייני הגיינה - נטילת ידיים. ההיגיינה הזו חשובה מאוד והיא עוזרת לעצור מגיפות מסוג זה. אז יש להקפיד כעת יותר בעניין הזה ובנושא מאה הברכות וכך נעצור את המחלה", מסכם הרב.