ג'ון בולטון
ג'ון בולטון צילום: רויטרס

לא מעט אנשים ממתינים בכיליון עיניים לפרסום ספרו של היועץ לביטחון לאומי האמריקני לשעבר, ג'ון בולטון, על התקופה בה עבד עם הנשיא דונלד טראמפ.

אלא שבימים האחרונים נדחה מועד פרסום הספר לחודש מאי, זאת לאחר מספר דחיות.

הסיבה הרשמית לדחייה היא ביקורת של הבית הלבן על חלקים נרחבים מהנכתב בספר.

הדחייה מעלה מחדש את השאלה האם הממשל האמריקני גורם במכוון לעיכוב בהוצאת הספר משום שהוא גורם אי נוחות רבה לבכירים בממשל ואולי אף לנשיא עצמו.

"אני מקווה שאין כוונת מכוון מצד הממשל", אמר בולטון כשנשאל על הנושא.

בולטון החליט לכתוב את הספר זמן קצר אחרי שעזב את תפקידו. חברת ההוצאה לאור סיימון ושוסטר שילמה כשני מיליון דולר עבור הזכויות לספר.

העיתון 'ניו יורק טיימס' דיווח באחרונה כי בכתב היד שהגיש בולטון להוצאה לאור נכתב כי הנשיא טראמפ הנחה אותו לסייע במסע הבחירות שלו כדי לקבל מידע שלילי על מועמדים דמוקרטים מאוקראינה.

עורך דינו של בולטון הגיש את כתב היד לבית הלבן לבדיקה ב-30 בדצמבר, בהליך שנחשב שגרתי עבור בכירי ממשך לשעבר שכותבים על קורותיהם.

אלא שעל פי הדיווחים בזמן שעבר מאז, הבית הלבן משהה את תגובתו והנשיא טראמפ אומר למקורביו בשיחות סגורות כי הוא נחוש לעכב ככל יכולתו את פרסום הספר.

דובר חברת סיימון ושוסטר העריך כי עד לתאריך החדש להוצאת הספר יתקבל האישור מטעם הממשל. בינתיים נמצא הספר ברשימת 100 רבי המכר של אמזון, עוד לפני שראה אור, ויש לו רבבות הזמנות מוקדמות.