הרב פנחס גולדשמיט
הרב פנחס גולדשמיט צילום: אלי איטקין

נגיף הקורונה ממשיך לזרוע בהלה ברחבי העולם. ארגון ועידת רבני אירופה יצא במכתב הנחיות לקהילות היהודיות ברחבי היבשת כיצד לנהוג בימים אלה ועל מה חשוב להקפיד.

בין ההנחיות: הוראה למי שחש ברע להישאר בבית ולא להצטרף למניין - גם אם עליו לומר קדיש, להימנע מלנשק סידורים, ספרי תורה ומזוזות, להימנע מלחיצת ידיים ולמרות הקהילתיות - לא לבקר אנשים המציים בבידוד.

הרב פנחס גולדשמיט, נשיא ועידת רבני אירופה ורבה הראשי של מוסקבה, אומר לערוץ 7 כי חשוב גם לרבנים לומר את דברם. "הוצאנו הוראות לכל יהודי אירופה באשר לזהירות הנדרשת בבתי הכנסת - בעיקר בכניסה ובנושאי היגיינה. אנחנו מחכים לשמוע על ההתפתחויות ומתפללים שהמחלה הזו תחלוף במהרה בימינו".

לדבריו, "הסכנה המרכזית של הוירוס היא התקיימותו לאורך זמן על משטחים - ולכן יש סכנה שאדם שלקה בנגיף יעביר אותו לאדם הבא שייגע בסידור או בטלית קהילתית".

הרב גולדשמידט מציין כי "ההחלטה לסגור בתי כנסת היא כמובן לא החלטה של הקהילות היהודיות אלא של השלטונות הממונים על בריאות הציבור. לצד זאת יש שאלות רבות בהלכה. כך לדוגמא לגבי יום שני הקרוב, נשאלנו האם בתענית אסתר מי שנמצא בבידוד צריך לצום".

לדבריו, עיקר הבעיות באירופה לקראת ימי הפורים עוסקות בקריאת המגילה. "במוסקבה לדוגמה, השלטונות דרושים שאם כבר עורכים אירועים קהילתיים שההתכנסות לא תעלה על 40 בני אדם. כך אנחנו צריכים לחלק את הקריאה במגילה לקבוצות שונות, כדי שנוכל לקיים את המצווה 'ברוב עם'. צריך מצד אחד לשמור על ההלכה באופן המדוקדק ומצד ושני לדאוג לבריאות הציבור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו