נאצי בן 94 יגורש מארה"ב

בית המשפט הורה לגרש לגרמניה את פרידריך קארל ברגר, קצין נאצי בן 94 ששירת במחנה ריכוז ומקבל פנסיה מגרמניה על "שירותו הצבאי"

תגיות: ארה"ב נאצים
ניסן צור - ערוץ 7 , י"א באדר תש"פ

אוושויץ
אוושויץ
צילום: אייסטוק

פרידריך קארל ברגר, קצין נאצי לשעבר המתגורר מאז שנת 1959 בטנסי, ארה"ב, יגורש חזרה לגרמניה שם יעמוד למשפט על שירותו כשומר במחנה ריכוז נאצי, למרות שהוא עדיין מקבל פנסיה מגרמניה על שירותו בצבא.

שופטת בית המשפט בממפיס, רבקה הולט, קבעה כי ברגר בן ה-94 יגורש לגרמניה, שם הוא עדיין מקבל פנסיה מהמדינה על "שירותו הצבאי". ברגר מואשם כי שירת כשומר במחנה הריכוז נוינגמה בעיר המבורג בגרמניה בשנת 1945, ובמסגרת תפקידו שמר על אסירים במחנה שסבלו מתנאים לא אנושיים ואולצו לעבוד בעבודות כפיה.

כתב האישום קבע כי בתקופה בה שירת ברגר כשומר במחנה הריכוז מצאו את מותם בו 70 אסירים, מרביתם יהודים. ברגר הודה במשפט כי מעולם לא ביקש לעבור מתפקידו כשומר במחנה הריכוז, וסיפר כי הוא עדיין מקבל פנסיה מגרמניה על "שירותו הצבאי" למרות עברו הנאצי.

"ברגר עסק מרצון כשומר במחנה הריכוז בו הוחזקו אסירים בתנאים זוועתיים שנאלצו לעבוד עבודות כפיה עד כדי תשישות ומוות", קבעה השופטת הולט. הגילוי כי ברגר היה בעבר קצין נאצי נחשפה לאחר שכרטיס הזיהוי שלו מהצבא הנאצי התגלה על סיפונה של ספינה נאצית שהוטבעה ע"י מפציצים בריטים במאי 1945, והועלתה מספר שנים לאחר מכן ממצולות הים. ההחלטה לגרש את הקצין הנאצי לשעבר חזרה לגרמניה התקבלה במסגרת "חוק הולצמן" משנת 1978 האוסר על מי שהשתתף בפשעים נאצים להתגורר בארה"ב.

ברגר עצמו טען כי הוא הוכרח לעבוד במחנה הריכוז כשומר, וטען כי יערער נגד גירושו לגרמניה, שם יעמוד למשפט. "אחרי 75 שנים, זה מגוחך. אני לא מאמין. אני לא יכול להבין כיצד זה יכול לקרות במדינה כמו ארה"ב. אתם מוציאים אותי בכפיה מהבית שלי", אמר ברגר.