מבצע אכיפה נגד זיהומי שמן
מבצע אכיפה נגד זיהומי שמן צילום: המשטרה הירוקה, המשרד להגנת הסביבה

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פשטה באחרונה על 67 מוסכים ברחבי הארץ ואיתרה 19 מוסכים אשר לא עמדו בחוק למניעת מפגעים בטיפול בשמנים משומשים.

המפקחים הטילו על מוסכים אלה 24 קנסות במגוון עבירות על החוק למניעת מפגעים, בהן: אחסון צמיגים לקוי, גלישת שמן ממאצרה, כיסוי צמיגים לקוי, מכל שמן המוצב במקום לא תקני, אי-הצבת מתקן איסוף, חוסרים בשילוט, מכל שמן לא תקני ועוד.

המקומות שבהם אותרו מוסכים עם חריגות הם טמרה, זרזיר, נוף הגליל, מנשיית א זבדה אכסאל, אפיקים, זמר, קלנסווה, טירה, אור יהודה, דהמש, לוד ובאר טוביה.

שמן משומש מוגדר כרעל בחוק החומרים המסוכנים ועיסוק בו בניגוד לתקנות החוק למניעת מפגעים (שמן משומש), תשנ"ג 1993 עלול לגרום לפגיעה קצרה וארוכת טווח בבריאות הציבור והסביבה.

בין היתר גורם טיפול לקוי בשמנים משומשים לזיהום קרקע, זיהום מי נחלים, מי תהום וזיהום אוויר. ליטר אחד של שמן שמגיע למי תהום, מזהם מיליון ליטר של מים. בנוסף, הזרמת השמן המשומש למערכת הביוב עלולה לפגוע בפעילותם התקינה של מכוני טיהור השפכים.

לנוכח זאת, על שמן משומש להיות מפונה על-ידי קבלן המחזיק בהיתר רעלים לאחד מיעדי הפינוי המורשים.

בנוסף, בחלק מהמוסכים התגלו ערימות צמיגים שאינן מכוסות לפי ההוראות. הכיסוי נועד למנוע הצטברות מים בצמיגים, אשר מהווים כר גידול ליתוש הנמר האסייתי, שעלול להעביר את נגיף קדחת הנילוס לאדם.

"המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה התנהלות זו ומשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו על-מנת להפסיק את הפגיעה בסביבה, נאמר בהודעת המשרד.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7