חיים ביבס
חיים ביבסצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות הצהיר כי במידה ולא תקום ממשלה מתפקדת במדינת ישראל, שנת הלימודים הבאה לא תפתח במועדה.

ביבס שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הנושא ואמר: "אנחנו נמצאים בחסר של 30% בתקציבי הפעולות ברשויות המקומיות. המשמעות היא שאין תכנית לימוד, אין בית ספר של החגים וגם בית הספר של הקיץ בסכנה, אין פרויקטים לפעולה ברווחה, בקליטת עליה ובמרכזי צעירים ונוער".

לדבריו, "ממחצית 2018, בגלל המגבלות של הבחירות המוניציפליות אנחנו נמצאים תחת מגבלה תקציבית. איך שסיימנו את הבחירות נכנסנו למגבלה של הבחירות הכללית דצמבר 2018, ומאז אנחנו באותו תהליך. תקום כל ממשלה שתקום, הדבר הראשון שצריך להתעסק זה בלהעביר תקציב. אנחנו אלה שצריכים לשלם את המחיר ואנחנו משלמים אותו, הרשויות מתחילות להיכנס לגירעון של מיליונים".

"כדי שנגיע ליציבות לפחות כמו השלטון המקומי כל ממשלה שתקום מצד ימין או שמאל ממשלה שהיא לא ממשלת אחדות רחבה המשמעות שלה היא אחת – בעוד שנה נהיה שוב בבחירות", אמר ביבס והוסיף: "אבל לפחות נהיה בבחירות אחרי שהעבירו תקציב". בשל החוסר בתקציבי הפעולות ברשויות המקומיות התריע ביבס כי "הולכים לפטר פה אלפי אנשים לקראת ספטמבר".

נשמעות טענות לפיהן סבבי הבחירות הרבים דווקא תורמים לסגירת הגירעון התקציבי, ביבס סבור כי "זה הבלוף הכי גדול". לדבריו, "נגיד אתה בונה כביש ואתה עוצר באמצע העבודה, החזרה לעבודה עולה פי 2 מאשר העבודה עצמה. בסוף אתה משלם על זה כפול". לדבריו, הבעיה המרכזית היא 'מערכת מדשדשת', "מערכת שאנחנו סוחבים כבר שנה לבד, אנחנו מובילים אותה".

"דרך אגב הם יכולים לעשות את זה גם בלי להקים ממשלה, הם יכלו לעשות זאת בפעם האחרונה והם נהגו בחוסר אחריות משווע כי הם היו עסוקים בעצמם. הייתה להם את ועדת הכסף המיוחדת להעביר תקציב, לאשר בכנסת, הולכים ועושים 'קופי פייסט' ל-2019 מעתיקים ל- 2020 מעבירים אותו בלי תוספות ובלי כלום כדי שיהיה אפשר לתפקד".

בהמשך דבריו תקף את בכירי המפלגות הגדולות, כחול-לבן והליכוד: "אני אומר באופן ברור- גם אם הם רוצים להמשיך לריב שיעבירו תקציב. שימשיכו לריב - בחירות רביעיות, חמישיות, שישיות. אני מסתכל ואני רואה שלא אכפת לאף אחד מהצדדים". ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות התייחס לרוטציה שהוצעה לכחול לבן בסבב הקודם לה הם סירבו ואמר: "לכאורה, בעוד חודשיים שלושה היינו צריכים להיות בהחלפה. עד שיסיימו את המשא ומתן בהנחה וגנץ יקים כמו שזה נראה כרגע ממשלת מיעוט, הוא כבר היה יכול להיות ראש ממשלה. ראש ממשלה רחבה".

"זה לא עמד במבחן המציאות לכן חובת ההוכחה היא עליהם ולא עליו" הוסיף ביבס. "כולם עסוקים בעניין האישי, ומכיוון שעסוקים בעניין האישי שכחו רגע שיש עם. התפקיד שלי, יחד עם כלל ראשי הרשויות במדינת ישראל, להזכיר לכולם שיש עם וצריך לשרת אותו ולתת לו את השירותים הנדרשים" טען. עוד הוסיף ואמר: "דרך אגב, אנחנו מנהלים את זה יותר טוב מהם, למעט צבא הגנה לישראל. כל השאר אנחנו מנהלים טוב יותר מהר".

ביבס הודה כי הוא מעדיף ממשלת אחדות רחבה "זה הדבר הכי טוב שיש, שכולם בפנים" והמליץ לבכירי המפלגות הגדולות "שילמדו מהשלטון המקומי; חילוניים, מסורתיים, דתיים, חרדים, יהודים וערבים, כולם עובדים 100% ביחד, בשיתוף פעולה מלא. רק שם הם עסוקים בלריב, ומאחורי הקלעים כולם מדברים עם כולם". וסיכם: "לא יהיה בראשון לספטמבר פתיחת שנת לימודים אם לא יהיה תקציב למדינת ישראל".