הענקת הפרס
הענקת הפרס צילום: דוברות

קרן משפחת רודרמן העניקה בסוף השבוע לצמד יוצרי הקולנוע ההוליוודים, האחים זוכה פרס האוסקר פיטר ואחיו בובי פראלי ("משתגעים על מרי, "אני עצמי ואיירין", "טיפשים בלי הפסקה") את פרס מורטון רודרמן.

הפרס הוענק לאחים כהוקרה על פועלם בתחום ליהוק שחקנים עם מוגבלות לסרטיהם בהוליווד ועל קידום סדר יום למען ייצוג אותנטי של שחקנים עם מוגבלות בתעשיית הבידור בארצות-הברית.

הפרס נקרא ע"ש מייסד קרן משפחת רודרמן, הפועלת בתחום שילוב אנשים עם מוגבלויות בישראל וארצות הברית ולמען חיזוק יחסי ישראל ויהדות צפון אמריקה.

קרן רודרמן היא קרן פילנתרופית ישראלית הפועלת להגדלת הייצוג של שחקנים עם מוגבלות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל ובהוליווד,

בטקס שנערך בסוף השבוע בבוורלי הילס בלוס אנג'לס נכחו אנשי טלוויזיה ויוצרי קולנוע מוכרים, ביניהם מנחה הטלוויזיה לארי דייויד והשחקנים טד דנסון, שריל היינס, קווין פולק, רון ליווינגסטון, השחקנית העיוורת מארלי טאלקינטון , שחקן נמוך הקומה דני וודברן מסיינדפלד, זוכת האוזקר השחקנית החירשת מרלי מטלין, מאט פרייזר וה- MVP של ליגת הפוטבול האמריקאי, הקווטרבאק היהודי-אמריקאי ג'וליאן אדלמן.

בפאנל שאלות שאלות ותשובות, מתחו האחים פראלי ביקורת על תעשיית הסרטים בהוליווד על כך שאינה מנצלת מספיק את מאגר השחקנים עם המוגבלויות העומד לרשותה וטענו שבכך היא מנציחה תפיסות מוטעות וסטריאוטיפים כלפי קהילת האנשים עם מוגבלויות.

הענקת הפרס לאחים פראלי באה כשברקע נרשמת התקדמות בתחום ייצוג שחקנים עם מוגבלות בתעשיית הקולנוע והבידור בארצות הברית ובישראל. במחקר שפרסמה קרן משפחת רודרמן ב- 2018 מראה כי למעלה מ 20% מדמויות הראשי המופיעות כיום בטלוויזיה מגולמות על-ידי שחקנים עם מוגבלות, לעומת 5% בלבד בשנת 2016. לזאת, מצטרף מהלך נוסף שיזמה קרן משפחת רודרמן בשנה האחרונה, כשהחתימה מספר חברות הפקה, ביניהן ענקית הטלוויזיה CBS, על הצהרה, ולפיה הן מתחייבות לשלב שחקנים עם מוגבלות באודישנים.

בישראל, בעידוד ותמיכת הקרן, שודרה בהוט בחודש שעבר סדרת הדוקו "מושלמים", העוקבת אחר חייהם של שש דמויות עם מוגבלות וקודם לכן שולבה לראושנה שחקנית חירשית בסדרת הטלוויזיה "ויקי ואני", ששודרה לפני שנתיים בערוץ 10. בנוסף, בטקס האוסקר האחרון, לראשונה, הוענק פרס על-ידי שחקן עם דמונת דאון (ז'אק גוטסגן, כוכב הסרט "פלקון חמאת בוטנים").

"לאחר תקופה ארוכה של התעלמות מהנושא, תעשיית הבידור בארצות הברית וישראל סוף סוף מראות סימנים למימוש הפוטנציאל שלהן להוביל סדר יום בתחום השילוב, צדק חברתי וזכויות אדם", אמר באירוע ג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן. "בוב ופיטר פארלי מייצרים שינוי והם שותפי אמת למהלך להגביר את הייצוג האותנטי בתעשייה. בעזרת יוצאים נוספים בסדר גודל של צמד האחים הוליווד יכולה להפוך דוגמה לתחומי נוספים בחברה בארצות והעולם כולו לשילוב מוצלח של אנשים עם מוגבלות", הוסיף.

פרס מורטון רודרמן ניתן זו השנה השישית ברציפות. הוא נקרא על שמו של מייסד קרן משפחת רודרמן מורטון רודרמן, יזם מצליח ומנטור, שנרתם לסייע לזולת בעקבות הבנה שהצלחתו באה כתוצאה מעזרה שקיבל מאחרים. בשנים קודמות, הוענק הפרס לדמויות מפתח ממגזרים שונים, ביניהם: שחקנית הקולנוע וזוכת האוסקר מרלי מטלין, סנטור טום הארקין, יועץ הנשיא אובמה בתחום המוגבלויות ארי נאמן ופרופ' מייקל שטיין מאוניברסיטת הארוורד והשחיין האולימפי מייקל פלפס.