נמצא הפיתרון לבהלת הקורונה בספורט?

משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות סיכמו על תנאים שיאפשרו את המשך הליגות בספורט הישראלי והשתתפות הקבוצות במפעלים האירופיים

נרי וייס , י"ב באדר תש"פ

קורונה. אילוסטרציה
קורונה. אילוסטרציה
צילום: רויטרס

יש פיתרון לקורונה. אמנם לא מדובר בתרופת פלא שתציל את העולם כולו, אך בניגוד ללא מעט מדינות ברחבי אירופה ובמזרח, נראה כי ממדינת ישראל תצא הבשורה המעודדת הראשונה באשר להתפשטות נגיף הקורונה והשפעתו על חיי אזרחים רבים.

היה זה היום (ראשון) כאשר משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות סיכמו על תנאים שיאפשרו את המשך פעילות ליגות הספורט השונות ואירוח משחקים ונבחרות מחו"ל.

כזכור, בעוד באיטליה החליטו לדחות אירועי ספורט ורבים נוספים התקיימו ללא קהל, בישראל ניסו שלא לפגוע באירועי הספורט והקבוצות השונות, והחליטו על קיום משחקים אלו במגבלות של מספר אוהדים.

על כן, מתוך רצון לדאוג להמשך קיום הליגות הסדירות בספורט הישראלי, השתתפות הקבוצות הישראליות במפעלים האירופיים ואירוח היריבות בישראל, השתתפות ספורטאים ישראלים בתחרויות בינ"ל לצורך השגת הקריטריון למשחקים האולימפיים בטוקיו ואירוח תחרויות בינ"ל בישראל, קיימו היום משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות ישיבה משותפת בה הוחלט על התנאים שיאפשרו את כל אלו.

בפגישה סוכם בין הצדדים כי משחקי הליגה בכלל ענפי הכדור יוכלו להמשיך ולהתקיים תחת מגבלות של חציצה והפרדה ביציעים ובין היציעים, כך שלא יהיו מעל 4,500 איש בכל יציע.

בנוגע לאירוח נבחרות ממדינות שיש חובת בידוד לנוסעים השבים מהן: תינתן אפשרות לארח קבוצות ממדינות אלו בכפוף לתכנית מאושרת של האיגוד הרלוונטי שתבטיח צמצום החיכוך ושהנבחרות לא יבואו במגע עם הציבור ולא ישהו במרחב הציבורי לאורך הביקור בישראל.

בעניין אירוח נבחרות לתקופות ממושכות לתחרויות ואירועים: יינתן היתר מיוחד, רק במידה שתתאפשר הקמת מתחמים מבודדים לספורטאים ולקבוצות המבקרות בתקופת התחרות.

בהתייחס לנסיעת ספורטאים לתחרויות קריטריון בחו"ל: הנסיעה תקבל אישור בתנאי שמדובר בתחרות המהווה קריטריון חובה. במידה שמדובר במדינה שמשרד הבריאות ממליץ להימנע מלבקר בה, לאור התפרצות הנגיף וריבוי מקרי התחלואה, האיגוד הרלוונטי אחראי למציאת פתרון בידוד במהלך תקופת התחרות.

לא יהיה איסור גורף לספורטאים הישראלים להתחרות במדינות בעלות הסיכון להידבקות בקורונה. האישורים יינתנו בכפוף לעמידה בתנאים שסוכמו.

שרת התרבות והספורט מירי רגב ברכה על הסיכום כשאמרה: "אני מברכת על הסיכום וההבנות שהתקבלו הבוקר בין שני המשרדים המבטיחים את המשך קיומם של אירועי הספורט והתרבות בארץ למרות המשבר, תוך עמידה בתנאים ובמגבלות שהציב משרד הבריאות במטרה לשמור על בריאות הציבור, ובתוכם ציבור הספורטאים והאמנים".

"אני מודה לשר הבריאות, יעקב ליצמן, מנכ"ל משרדי, יוסי שרעבי, ולהנהלת משרד הבריאות, משה בר סימן טוב ופרופ' גרוטו, על הרצון והנכונות להביא פתרונות לספורט הישראלי, כך שהספורטאים הישראלים לא ייפגעו במסגרת המאמץ להשגת הקריטריון למשחקים האולימפיים, ולהמשך קיום הליגות ללא כל פגיעה משמעותית נכון לעתה".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il