יואל סטריק
יואל סטריקצילום: דובר צה"ל

טקס הקמת פיקוד ההכשרות והאימונים בזרוע היבשה התקיים אתמול (ראשון) בראשות מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק, כחלק ממימוש התכנית הרב-שנתית "תנופה".

בטקס נכחו מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים והגיס המטכ״לי, אלוף מוטי ברוך, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג׳מן, ומפקדים נוספים.

פיקוד ההכשרות והאימונים מכפיף באופן מיידי את כלל יחידות ההכשרה בזרוע היבשה. ייעודו של פיקוד ההכשרות והאימונים הינו לשאת באחריות כוללת לרצף ההכשרה ולאימון לכלל סדר כוחות היבשה בסדיר ובמילואים, בכפוף לתורות החייליות והרב זרועיות.

בצה''ל אומרים כי המהלך ישדרג את איכות ההכשרות והאימונים ויעמיק את המוכנות למלחמה.

לאור השינויים, מפקד זרוע היבשה החליט להתאים את הסממנים המאפיינים של הזרוע, במרכזם תג יחידה חדש אשר הוחלף אתמול. תג היחידה נבחר בסיוע משרתי הזרוע ומייצג את ערכיה: סיכת מפקדת המחלקה במרכז התג המציגה את תפקידה המטכ"לי של הזרוע בהכשרת קציני צה"ל, צורת יהלום תלת ממדי מסמלת רב-ממדיות, החיצים את יכולת התמרון הרב-ממדית וצורת המטרה העוטפת את הסמל מסמלת קטלניות ומיקוד במטרה.

כל זאת בצורה עגולה המשמרת את צורתו של סמל זרוע היבשה ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה המבטאת את רעיון השלמות הזרועית במיזוג שבוצע בין שני גופים אלו.

האלוף סטריק אמר: "שינוי גדול ניצב בפתחנו. שינוי שיעצב מחדש את פניה של הזרוע, את פניו של התמרון. אך אין זהו שינוי לשם שינוי. זהו שינוי – ולמעשה סדרת שינויים – הנחוצה לנו כדי להבטיח עקרון חשוב אחד: בניין הכוח לתמרון רב מימדי, מדויק וקטלני. אנו משתנים כדי להתייעל, אנו משתנים כדי להשתפר, אנו משתנים כדי להתעצם. אין זה סוד כי בשנים האחרונות נעשה שיפור גדול במוכנות צה"ל.

''לצד זאת, לפנינו עוד דרך ארוכה. אנו פועלים כל העת במטרה לשפר את הקיים, מתוך הבנה כי יכולתו של צבא לשנות ולהשתנות היא מרכיב משמעותי ביותר בבניית עוצמתו. הרעיון מאחורי התארגנות הזרוע מחדש הוא עמוק ורב- היבטים, וכלל חשיבה מקדימה מרובה. רבים מכם היו שותפים לה ועל כך אני מלא תודה ורובכם ימשיכו ללוות את התהליך גם בתקופה הקרובה. זהו לא רק שינוי ארגוני המצוין כאן היום. זהו שינוי המעיד על התפתחות מחשבתית, על למידה ועל גדילה. זהו שינוי הטומן בחובו הזדמנות גדולה – שעל מימושה המלא מופקד כל אחד ואחת מאתנו''.

האלוף סטריק הוסיף: ''על מנת לעמוד ביעדים אשר הצבנו לעצמנו, אנו נחושים לממש את התוכנית הרב-שנתית 'תנופה' וכחלק ממנה את תפיסת התמרון הרב ממדי ותפיסת הגנה הרב ממדית. אני מאמין כי המתכון להשתנות טמון בכם - בנו - והוא המהווה את הבסיס למצוינותו של הארגון כולו. מצוינות אשר יסודותיה טמונים ביכולות המאפיינות אותנו - כפרטים וכארגון".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג'מן: ״ההתארגנות וההשתנות הזרועית היא שלב נוסף במיזוג מז״י-אט״ל שהביא את בניין הכוח לתהליך מתקדם בראייה שלמה מאיזון ועד גריטה. המיזוג הביא לשפה משותפת מיטבית, שילוב ידיים ואחריות משותפת ומרחיבה של כולם למוכנות וכשירות היחידות. המיזוג, הביא בשורות בתחומי החדשנות והפיתוחים הטכנולוגיים - יום הנבטת רעיונות מהשטח, וקידומם ופיתוחם ביחידות זרוע היבשה ואט״ל. היבשה החדשה - יבשה עוצמתית יותר, שלמה יותר, קטלנית יותר, רב ממדית המוכנה אל מול כל משימה וכל תרחיש. המבחן הגדול שלנו יהיה במעבר משגרה לחירום ובמוכנות ובכשירות הסד״כ לתמרון רב ממדי".

מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים והגיס המטכ״לי, אלוף מוטי ברוך: "אני עומד נרגש מגודל האחריות, החלטה על השתנות זרוע היבשה, ובמרכזה הקמת פיקוד ההכשרות והאימונים, דורשת ראיה אסטרטגית ארוכת טווח. זאת מתוך התייצבות אמיצה אל מול אתגרי זרוע היבשה וצבא ההגנה לישראל. דבר זה תובע מאתנו, מופת של רתימה, עבודה קשה ומאומצת, דוגמה אישית, והוכחה שאנו ראויים לאמון זה. אין לי ספק כי נצדיק את האמון שניתן בנו ונהווה נדבך משמעותי בבניין ערך יכולת הקטלניות והניצחון של צה"ל".