אוטובוס תלמידים בניו יורק
אוטובוס תלמידים בניו יורקצילום: איסטוק

הגוף המחוקק של מדינת ניו יורק מקיים בימים אלו את הדיונים השנתיים המשותפים לסנאט ולאסיפת הנבחרים סביב תקציב החינוך במדינה.

דיונים אלו משפיעים ישירות על תוכן והקצאות התקציב עבור ישיבות, תלמודי תורה ובתי ספר "בית יעקב".

לאורך הדיונים, הגוף המחוקק הקשיב לעדויותיהם של הנציבה הזמנית לחינוך שנון טאהו, מנהל מחלקת בתי-הספר בעיר ניו יורק ריצ'רד קאראנסה, ובעלי עניין נוספים.

במסגרת הדיונים הוזמן הרב ירוחם סילבר, מנהל משרדי אגודת ישראל בניו יורק לקשרי ממשלה, להעיד בנושאים המדאיגים את הקהילה החרדית המקומית בכל הקשור למה שהוא מכנה 'שוויון משמעותי'.

הרב סילבר סיפר לנוכחים על למעלה מ-140- אלף יחידים וארגונים שחתמו בקיץ האחרון על התנגדותם לתקנות שהוצעו על-ידי מחלקת החינוך של מדינת ניו יורק.

לדבריו, תקנות אלו, שנקבעו בעקבות הנחיות דומות שהועלו לפני כשנה, התאפיינו בקו נוקשה באופן קיצוני, עם כללים אחידים שהיו אמורים לכפות על כל בתי-הספר היהודיים ברחבי המדינה לשנות לחלוטין את תכנית הלימודים שלהם ולפגוע ביכולתם למלא את משימתם החינוכית כלפי התלמידים, שהופקדו בידיהם על-ידי ההורים.

יממה לפני עדותו של הרב סילבר, ציינו חברי הדירקטוריון בפגישתם החודשית, כי הם יפתחו בתהליך הנועד לשלב מחדש את בעלי העניין בנושא 'שוויון משמעותי'. משמעות ההליך היא הנסיון להגיע להסכמות עם המוסדות החרדיים.

"אגודת ישראל באמריקה תומכת בגישה זו, ומצפה לעבודה משותפת עם חברי הדירקטוריון, אנשי הצוות במחלקת החינוך של המדינה, וכן חברי הגוף המחוקק, כדי למצוא פתרון מעשי עבור כולם", נמסר מאגודת ישראל המקומית.

במהלך עדותו התייחס הרב סילבר לסוגיות נוספות המדאיגות את הקהילה היהודית. לאור המתקפות האנטישמיות שהיו לאחרונה, הוא ביקש לכלול בתקציב מימון מוגדל לאבטחת בתי-ספר פרטיים כשהוא מציין כי מדינת ניו ג'רזי השכנה הכפילה בשנה שעברה את ההקצאה לאבטחת בתי-ספר פרטיים.

בנוסף לכך ביקש מן הגוף המחוקק להקצות 9 מיליון דולר להחזר הוצאות שנגרמו לבתי-הספר הפרטיים בשל אכיפת הדרישה מטעם המדינה למתן חיסונים.

"זהו כבוד גדול להעיד מטעם בתי-הספר בקהילה החרדית", אמר הרב סילבר. "מוסדות הלימוד שלנו, הכוללים את הישיבות, תלמודי התורה, בתי הספר 'בית יעקב', ומסגרות הלימודים של 'דיי סקול', חוסכים למדינה מיליארדי דולרים מדי שנה, ומגדלים תלמידים נהדרים. מחובתנו לתמוך בהם ולקדם את האינטרסים שלהם".