אבא ואמא = משפחה
אבא ואמא = משפחהצילום: חזון

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שיגרה אתמול (ראשון) מכתב ליועצת המשפטית של עיריית רעננה, דפנה קינן, בעקבות החלטת העירייה להסיר את שלטי ''אבא ואמא = משפחה'' של תנועת חזון שנתלו בשטח המוניציפלי של העיר.

המכתב שוגר לאחר פנייה שהעביר לזילבר פעיל הימין שי גליק, אשר כללה הפניות לדיווחים עיתונאיים אודות החלטת ראש העיר רעננה להסיר את השלטים.

לקריאת התכתובת המלאה לחצו כאן

במכתבה ליועמ"שית העירייה הזכירה זילבר אירוע דומה שהתרחש בירושלים לפני כחצי שנה, במסגרתו בעקבות התערבות היועמ"ש ובית המשפט הוחזרו שלטי ''אבא ואמא = משפחה'' לרחובות העיר, לאחר שהוסרו בהנחיית ראש העיר.

"חופש הביטוי הוא זכות יסוד מרכזית בכל משטר דמוקרטי", כתבה זילבר ליועמ"שית ערייית רעננה.

לדבריה, "חוקי עזר מסמיכים רשויות מקומיות לסרב לתת היתר וכן לבטל היתר שניתן, בין השאר, אם לדעת ראש הרשות המקומית השילוט פוגע ברגשות הציבור. יחד עם זאת, יש להפעיל סמכות זו בהתאם לפסיקה מבוססת ורבת שנים של בית המשפט העליון, אשר לפיה לחופש הביטוי יינתן דרך כלל מעמד בכורה גם מקום שחופש זה מנוצל לפגיעה ברגשות, ואפילו מדובר בפגיעה ממשית".

"רק במצבים חריגים וקיצוניים שבהם הפגיעה היא מעבר לסף הסיבולת האנושי שראוי לשאתו במשטר דמוקרטי, באופן שעלול להפר באופן ממשי את שלום הציבור ואת הסדר הציבורי, יהא מקום להגבלה מידתית של חופש הביטוי", הוסיפה זילבר.

מארגון בצלמו נמסר ''אנחנו מברכים על החלטת המשנה ליועמ''ש. חופש הביטוי הינו ערך נעלה גם לאנשים שמרנים. מאכזב מאוד שראש העיר רעננה לא מבין שזכותם של אנשים לחשוב אחרת ממנו. ארגון בצלמו ימשיך להיאבק למען חופש הביטוי ונגד כל גזענות הסתה ואפלייה''.